На околицях села, повідомляє карта Борщівського району, видана тернопільським видавництвом "Наш світ", виявлено численні археологічні пам'ятки. Збереглися кургани і поселення скіфських часів (7-6 ст. до н.е.), римські поховання ІІ ст. Знайдено цінні старожитності: прикраси, зброю, знаряддя праці. Великий бронзовий казан (О!) скіфського часу тепер у експозиції Краківського краєзнавчого музею.
А туриста що тут привабити може? Дерев'яна церква Івана Богослова, серед місцевих відома під кодовою назвою "стара". Путівники кажуть, що вона у центрі села, що неправда. Не доїжджаючи до бару (інший орієнтир: пам'ятник Шевченку. Ще інший орієнтир: кам'яна жінка на могилі загиблих воїнів поруч з велетом українського духу) приблизно з квартал, там, де дивляться одне на одного школа і клуб, потрібно звернути страшненькою дорогою униз - і їхати доти, доки церква не постане перед вашими очима. Дорогою минатимете дитячий садок. Церква - відразу за поворотом за садочком.
Отже, Івано-Богословська церква, вже, здається, недіюча. Зведено храм у 1763 році, деякий час віряни обходилися без дзвіниці. Потім вирішили, що це неподобство - і у 1775 році дзвіниця постала поруч з церквою. Двісті років стояла, у 1970-х згоріла, зараз замість неї якась приплюснута споруда.
Добре роздивитись майстерність теслярів минулого у вас не вийде: мода вкривати дерев'яні храми саркофагом з бляхи не минула Іване-Пусте, щоб їй, тій моді, було пусто. Кажуть, дерево під таким панциром ще швидше гниє і помирає, аніж під дощами-снігами м'яких подільських зим. Але кого це стосується, якщо на сонці храм блищить як меч архангела Михайла? Ото ж і воно. Дерев'яним залишився лише низ храму - і саме там все ще висить дошка зі статусом пам'ятки архітектури. Чому все сталося як сталося, найкраще написав Андрій Мельничук:
"Рік 1958 в Іване пустому запам’ятався повною неможливістю купити нову ванєнку, навіть балію. То був страшний дефіцит. Всі вироби з бляхи –в т.ч. поливалки для домашнього господарства пішли на «реставрацію церкви». Навіть якщо листи оцинкованої бляхи й продавалися – не їм. Церква протікала, влада оголосила її аварійною. Довколишні храми вже були позакривані. Люди вийшли із ситуації за допомогою мінімальної шурупалки.
Майстрів по ґонту під руками не було, були ванєнки. Так церква стала такою, якою вона є".
При вході до церкви - старезні (але абсолютно не історичні) ікони-цвинтарі. Не один десяток мух закінчив своє життя "за склом". Хоча на камеру то все, певно, не фільмували.
Розвитку села сприяла побудова у 1889 році залізниці, про яку я вже згадувала. Зараз та сама залізниця навряд чи приносить такі ж дивіденди селянам, як то було сто років тому. В 2003 році на станції "Іване-Пусте" фільмували кілька епізодів російської кінокартини "Тато" (режисер - Володимир Машков). Мама знімалася в масовці. :о)
За незалежності в Іване-Пустому храм спорудили новий - й завидний. Теж Іванобогословський. Нечастий приклад гармонійної споруди: проект ще 1939 р., коли корозія смаку ще не вкривала іржею українських архітекторів. Не шедевр, але дуже пристойно. Простояти в такому вигляді могутній церкві довго не судилося: де вже ті архітектори з їхнім смаком і баченням споруди. В 2013 році куполи церкви почали вкривати дешевою, гидотною синьою бляхою. Ну бо ж селянам подобається, коли страшненько і блищить. Шкода святиню.
Інтер'єри там аляповато-розкішні. Розкішне і лиття воріт біля греко-католицької церкви. А більше мені про це село немає що розказувати :).