English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Озеряни
Панорама Озерян з боку Констанції. 11 травня 2014 р.
Панорама Озерян з боку Констанції. 11 травня 2014 р.
Найвища споруда Озерян - костел, фундований Сапєгами.
Найвища споруда Озерян - костел, фундований Сапєгами.
Залишки оборонної споруди в Озерянах
Залишки оборонної споруди в Озерянах

Карта

48°53′30″ пн. ш. 25°56′47″ сх. д.

Більш як 1,5 тис. жителів

 

 Велике мальовниче село (колишнє містечко і королівщина) в 12 км. на північ від Борщова, дорогою на Колиндяни по тернопільській трасі. Зовсім поруч розташована дача Галілея.

Назва села начебто походить від численних (і, за народною версією, бездонних) карстових озерець-вікнин, яких багато є в цих краях. Перша документальна згадка про Озеряни - від 1565 р.

Вівтарний образ в Озерянах

В 1565 р. село, що належало в той час Леонарду Ольшовському, було транзитним пунктом на соляному шляху з Покуття на Поділля. Пізніше поселення стало королівщиною, а в ІІ половині XVIII ст. місцевість належала родині Жевуських (Rzewuscy), які за століття продали маєток Сапєгам. Северин Жевуський запросив сюди торгівців, тоді ж було зведено кілька заїжджих домів. 

Місто пережило велику пожежу у 1912 р., а невдовзі, спустошене Першою світовою війною, втратило свій міський статус. 

В першій третині ХХ століття майже половину жителів Озерян становили іудеї. В роки Другої світової тут існувало гетто, з якого понад 700 чоловік було відправлено в концтабір у Белзці. Ще 500 чоловік вивезли до борщівського гетто, де їх і було вбито.

 

Вже здалеку помітно шпиль неоготичного костелу св. Анни, збудованого на бажання князів Сапєг в середині ХІХ ст.і освяченого 1875 року. Автором проекту був львівський архітектор Адольф Кун (Adolf Kuhn). В радянський час у святині був склад, в 1991 р. римо-католикам повернули костел. Багато що з церковного майна теж повернулося на місце: його переховували жителі села.


Окрім цього храму є в селі ще гарна мурована церква Христа-Царя (1937) з каркасною дерев'яною дзвіницею, старий кіркут з кількома десятками мацев, але найбільше питань викликає таємнича споруда в центрі села, на повороті. Ймовірно, це залишки замку (замочка). Залишилася від тої маловивченої твердині башта прямокутної форми, двоярусна, розміром 10,3 на 7,3 м. Товщина муру – 1 м. Збереглися тільки перший ярус і підземні сховища. На другий поверх є вузький прохід з кам‘яними сходами - зараз, наскільки видно з-за парканів, замурований. В одній з кімнат першого ярусу збереглося білокам‘яне оздоблення дверного порталу. В довшій стіні - сліди 5 стрільниць. Під залишками вежі начебто збереглися підземелля. Про замок в Озерянах відомостей в літературі немає зовсім - хіба от згадки про скарб польських та литовських монет (1519-1675) у глиняному горщику, який знайшли робітники, що ще на початку ХХ ст. прокладали дорогу від центру містечка до костелу. Більшість монет зі скарбу викупив пан Плятнер зі Шманьківчиків

В Озерянах також збереглися придорожна фігура Івана-Хрестителя, одна зі старих віл та іудейське окописько-кіркут. 

 Фігура Івана-Хрестителя
Фігура Івана-Хрестителя при дорозі на Пилатківці
Біля мурованої церкви Христа-Царя (1937) стоїть дерев'яна дзвіниця.
Біля мурованої церкви Христа-Царя (1937) стоїть дерев'яна дзвіниця.
20.11. 2009 і 11.05.2014. Вхід замурований, навколо паркани.
Залишки оборонної споруди в Озерянах під Борщевим
Остатки оборонной башни в Озерянах на Тернопольщине
Неоготичний костел в Озерянах. Деталі.
Неоготичний костел в Озерянах. Деталі.
Неоготичний костел в Озерянах. Деталі.
Костел св. Анни
Озеряни. Костел св. Анни, листопад 2009 р.
Храм св. Анни в Озерянах
Костел видно здаля.
Jezierzany (rejon borszczowski)
В озерянському костелі.
В озерянському костелі.
Колодязі тут цікаві
Колодязі тут цікаві

"Замки і храми України" - некомерційний проект, що роками підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149439011000365

євровий - 5168757402858452

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже скоро 20 років. Дякую.

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник