English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Дзвинячка
Родинний склеп (1871) Кеншицьких в Дзвинячці - місце поховання в 1895 р.
Родинний склеп (1871) Кеншицьких в Дзвинячці - місце поховання в 1895 р. Зиґмунда Щенсного Фелінського.
Зиґмунда Щенсного Фелінського (канонізований католицькою церквою восени 2009 р.).
Dźwiniaczka, krypta grobową Koziebrodzkich, gdzie do 1920 spoczywały szczątki św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Родинний склеп (1871) Кеншицьких в Дзвинячці з бюстом святого. Червень 2014 р.
Троїцька церква (1889 р.) в Дзвинячці на Борщівщині. Серпень 2010 р.
Dźwiniaczka - wieś w rejonie borszczowskim obwodu tarnopolskiego.

Карта

48°34′53″ пн. ш. 26°15′0″ сх. д.

 

Це зовсім поруч з Мельницею-Подільською - останнє село (понад 1000 ж.) на трасі перед містечком. В 1964-1990 рр. село називалося Комунарівкою. Бр-р-р-р. Колгосп місцевий теж називався відповідно - "Комунар" (зараз це селянська спілка "Дзвинячка" - і в цьому більше логіки, адже через село тече однойменна річечка).

Не здивуюся, якщо невдовзі сюди потягнуться прочани-католики - поляки наймовірніше, але можуть бути просто католики. Саме сюди, в Дзвинячку - не в Окопи, не в Мельницю чи "Кришталеву" - сюди, до старої крипти-усипальні неподалік давнього цвинтаря. Бо певний час саме тут був похований римо-католицький святий made in 2009: Зиґмунд Щенсни Фелінський (Zygmunt Szczęsny Feliński, 1.11.1822-17.09.1895), варшавськпий архиєпископ (1862-1864) і вигнанець. В Дзвинячку такого шанованого представника кліру і уродженого волиняка в 1883 р. закинула доля. Кажуть, опальний священик любив ходити до джерела на краю села (в бік Урожайного) - зараз там сестри-францисканки звели на його честь капличку, яку було освячено 30 вересня 2006 р. Місцеві вірять, що вода у джерелі має цілющі властивості.

 

Поховано архиєпископа було в родинному склепі (за впевненістю місцевих, склеп належав графам Козебродським) Кеншицьких, зведеному у 1871 році. В 1920 р. останки Фелінського були перевезені до Варшави. 14 квітня 1921 р. їх урочисто перепоховали у крипті варшавського катедрального костелу. В 2002 р. Фелінського беатифікував в Кракові Іван Павло ІІ, а 11 жовтня 2009 р. у Римі Зиґмунда Щенсного Фелінського було канонізовано Папою римським Бенедиктом XVI.

 

З.Щ.Фелінський походив з волинської шляхти, відмінно вчився на математичному факультеті Московського університету, опікувався у Парижі геніальним поетом і теж волиняком (з Кременця ж!) Юліушом Словацьким. В 1851 р. вступив до Житомирської семінарії, продовжував навчання у Санкт-Петербурзі. Там же і почав священицьку діяльність у костелі св. Катерини на Невському проспекті. В 1857 р. він заснував жіночу чернечу конгрегацію францисканок Родини Марії. В 1864 р. Фелінського, вже Варшавського архієпископа, за патріотичні переконання було царатом на 20 років заслано до Ярославля. Навіть тоді, коли в 1883 р. строк заслання минув, архієпископу було заборонено повертатися в Варшаву - так він опинився в Дзвинячці, де й прожив останні 12 років. В село його запросила Хелена з Кеншицьких Козебродська, сестра власника маєтку. Був не лише капеланом палацової каплиці графа Мартина Кеншицького, а й титульним єпископом Тарсійським, створив у селі школу, де навчали польською та українською мовами, і монастир, звів Троїцьку церкву - ну, так кажуть.

 

Помер архієпископ, до речі, не в Дзвинячці, а в Кракові - повертався з лікування у Карлових Варах. Його навіть поховали первісно в Кракові, але 10 жовтня труну перезаховали в Дзвинячці.

Костел в Дзвнячці. 21 липня 2013 р.
Костел в Дзвнячці. 21 липня 2013 р.

 Склеп довгий час був у жахливому стані руїни, але всередині можна було побачити таблиці з епітафіями членів родини Кеншицьких та їхніх родичів (скажімо, поета і революціонера Домініка Магнушевського, 1810-1845) і залишки старих розп'ять. З паном Домініком схожа з Фелінським ситуація - поет похований насправді не тут, а в Гвіздці.

Склеп був "відреставрований" з втратою архітектурних деталей у 2007 р. Я все ще не втрачаю надію знайти і відсканувати фото склепу і костелу, зроблені мною в квітні 2004 р. 

Коли я проїздила через село у червні 2014 р., побачила нову деталь: біля склепу на досить простенькому постаменті з цегли стояв новенький, аж занадто лискучий бюст святого. 

 

Крім склепу і новесенької каплички, в селі один напроти іншого стоять два храми: греко-католицька мурована триверха Троїцька церква (1889) з дерев'яною каркасною дзвіницею - і вкрай пошарпаний життям костельчик (я б датувала його початком ХХ ст., як би там Вікіпедія не натякала на 200-літній вік споруди. Ще плюс в мою користь: в ХІХ ст. село належало не Козебродським, які начебто фундували храм, а Кеншицьким). Зустрічаються згадки, що костел був каплицею на території маєтку Кеншицьких. Може бути.

Як виглядав маєток Кеншицьких, видно на світлині, яку знайшла у книзі авторства Юзефа Холодецького "Rewizja w Kudryńcach w r. 1834 w świetle aktów procesu karnego przeciw pułkownikowi Józefowi Zaliwskiemu i wspólnikom" (1910) на Polona.pl.

В радянський час скапарений добудовами храм перетворили на склад і чайну "Ромашка" (ОООО!), сама пам'ятаю, як в дев'яності там був якийсь спортзал. До цього часу збереглисмя рештки поліхромії на стінах. 

 

Дзвинячка на межі ХІХ-ХХ ст. була родинним гніздом графа Юзефа Козебродського (1870-1935), який згромадив у цьому подільському селі чималу бібліотеку. Частину своєї книгозбірки граф тримав саме тут, у Дзвинячці. Логічно припустити, що не в селянській хаті - мав би бути палац, про який мовчать і Афтаназі, і Урбанський.

Після смерті графа його вдова подарувала 1850 книг з військової історії варшавському музею Польського війська, іншу частину збирки в 1938 р. купила бібліотека Львівського університету.Таким був палац. З Polona.pl
Таким був палац у Дзвинячці. Фото з книги "Rewizja w Kudryńcach w r. 1834 w świetle aktów procesu karnego przeciw pułkownikowi Józefowi Zaliwskiemu i wspólnikom" на Polona.pl
Панорама Дзвинячки від ставу.
Панорама Дзвинячки від ставу.
Костел в Дзвнячці
Костел в Дзвнячці. 21 липня 2013 р.
Костел в Дзвнячці. 9 червня 2014 р.
Фіґура (св.Йосип або св. Антоній?) в полі за селом
Фіґура (св.Йосип або св. Антоній?) в полі за Дзвинячкою
Дзвіниця Троїцької церкви
Дзвіниця Троїцької церкви. Дзвинячка Борщівського району
Троїцька церква
Дзвынячка Тернопольськой области. Церковь св. Троицы
Капличка на честь Фелінського
Капличка біля джерела на честь архієпископа З.Щ.Фелінського (1822—1895)
Герб Кеншицьких на усипальні
Герб Кеншицьких на усипальні
Надгробок Юліана Грибовича (1881)
Надгробок Юліана Грибовича (1881)
Бюст Фелінського біля усипальні. Літо-2014
Бюст Фелінського біля усипальні
Бюст Фелінського біля усипальні.
Меморіальна дошка на честь Фелінського
Меморіальна дошка на честь Фелінського

Замки і храми України - некомерційний проект, що роками підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 4996 4440 7668, євровий - 5168 7573 7196 8977, payPal - uhaha@ua.fm
Будемо дуже вдячні за будь-яку пожертву.

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник