Феодосії пощастило. Вона має відразу ДВІ фортеці: Генуезьку і міську. Про Генуезьку є окрема сторінка. зараз поговоримо про міські укріплення. З'явилися вони у XIV ст. Нагадаю, що в 1266 р. генуезці добилися в намісника Золотої Орди (якою тоді правив хан Оран-Тімур) передачі Кафи, греко-єланського села, в їхні руки. Так на березі Чорного моря виникла нова факторія.
Вже за кілька десятиліть це було досить велике місто, територія якого поділялася на контрадо (міські парселі). В кожному контрадо (а було їх близько 60-ти) жили люди або однієї національності (сірійці, греки, вірмени, латиняни), або ті, хто займався однаковим ремеслом. Половина контрадо називалися по назві церкви, яка була там розташована. Інші іменувалися на честь засновників родових кланів або за ремеслом.
Генуезці розуміли, що новоствореному місту потрібна оборона - і навколо будинків виростає спочатку вал, а потім ще й дерев'яні стіни. Мурованими вони стануть в XIV ст. - піднімуться на 11 метрів, ще й обростуть 26 круглими та прямокутними баштами з бутового каменю. Мури були до двох метрів завтовшки!
На 1383-1386 р. система міської оборони Кафи складалася з двох ліній оборони: зовнішньої (з містом всередині) та внутрішньої, втричі меншої - цитаделі (вже писала, див. тут). І з моря, і з суші місто було захищене. З суші ще й шов викладений каменем глибокий рів. (Його сліди збереглися в районі Адміральського бульвару, колишньої вул. Р. Люксембург). Через нього було перекинуто кілька арочних мостів, що вели до чотирьох брам міста.