Південно-східний фланг замикався круглою вежею, яка наразі збереглася найкраще. Знаходиться вона на вул. 15 Квітня. Стіни (завтовшки від 2 до 2,45 м.), які тягнуться від вежі, любесенько слугують в господарствах не одного місцевого газди. Стіни збереглися непогано, але сфотографувати їх трохи важко: заважають туалети, сараї та комори, які витягнулися вздовж "лінії оборони" протяжністю в 125 м.
Відстань між збереженими баштами фортеці Алустон - близько 75 м. Колись замок мав розміри 135х125 м. Побачити, яким же був цей генуезький форпост колись, можна в місцевому краєзнавчому музеї. Ну або на старих гравюрах тут у мене на сайті, на вибір. :о)
Координати фортеці: 44°40′20″ пн. ш. 34°24′41″ сх. д.
Ще на міському плані 1835р., надрукованому П.Кеппеном, чітко видно і цитадель, і стіни, і всі три башти. На літографії Карло Боссолі (див. першу ілюстрацію на сторінці) зроблена пізніше, але теж демонструє три поруйновані вежі Алустону.
Якщо зайти до фортеці з тилу, побачимо старенький дерев'яний щит з написом "Крепость Алустон" і сліди археологічних розкопок. Злапавши на цьому місці археологів та допросивши їх, ми з Ігорем Скальським з'ясували, що фрагменти мурованої кладки біля щита ніяка не фортеця, а залишки прямокутної культової споруди з напівкруглим вівтарним виступом. Розвалини складені з великих каменів майже без розчину в 0,65м. в середньому завтовшки. Знайдено (не так нами, як археологами - ну, ви розумієте) було й залишки різблених віконниць, і навіть якісь сліди кольорових вітражів. Археологи навіть встановили, що стіни споруди покривали розписи з фарб, створених на оснеові складної емульсії з клею та смоли. Такий розчин надавав фарбам більшої стійкості. Деякі путівники називають ці руїни церквою, інші - мечеттю X-XIII століття. Хоча якщо подумати, що споруду зруйнували саме турки, стає зрозумілим, що то був християнський храм.
На тому ж місці свого часу відкопали середньовічний могильник (X-XVIII ст.).
Якщо відволіктись від зовсім вже середньовічних руїн, у Алушті також можна оглянути церкву Феодора Стратилата (1842), мечеть Юкарі Джамі, кілька дач імператорських часів (дача "Голубка", неймовірно смачний на вигляд палац княгині Гагаріної (початок ХХ ст., зараз санаторій "Утьос"), захована у ландшафтному приморському парку дача купця Стахеєва з 1880-х рр., залишки так званого "Професорського куточка", де ще з кінця ХІХ ст. полюбляла відпочивати інтелігенція.
В райцентрі працюють краєзнавчий музей, музей природи Кримьского заповідно-мисливського господарства, літературно-меморіальний музей С.Сергеєва-Ценського, літературний музей І. Шмельова, будинок-музей академіка архітектури А.Бекетова.