Та продовжимо огляд церкви. Вона з обертонами оборонності: нехай татари й турки вже не так часто дошкуляли подолякам, та стіни все-таки зробили широкими, масивними. Збереглися льохи під храмом, до цього часу, як повідомляє "Дзеркало тижня", необслідувані. Як то завжди буває: побоюючись того, що в підвали полізе всюдисуща дітлашня, двері в підземелля забили намертво.
Храм в радянський час стояв нечинний, через його дах проривався до сонця клен, дощі смертельно пошкодили ікони. Ремонтом святині займався вже в незалежний час отець Михайло Суканець, що служить в Рукомиші. Стараннями священика до Рукомиша повертається слава відпустового місця, сюди тягнуться прочани. З 2007 р. триває спорудження стацій хресної дороги, тільки їх планується влаштувати не 12, а 13. Остання символізуватиме тернистий шлях України. Здається, саме її будівництво я й бачила 15 червня 2009 р. За вівтарною частиною церкви, там, де шумить невеликий водоспад, облаштовано невеликий басейн. Віруючим здається, що місцева вода цілюща.
Весною 2007 р. в Рукомиші побував польський режисер Єжи Гоффман (автор "Вогнем і мечем").
Над храмом рукотворним - нерукотворна святиня. Низенькі двері в скелі відкриваються в досить простору печеру (25 м2). Правда, сліди людської праці й тут помітні: видно, що камінь тут вирубували. Високо вгорі - маленьке віконце. Засклене. На скелястій підлозі - килим, в кутку - вівтар з іконками. На стелі печерного залу - цілком собі симпатична люстра. Включаю - світло є. Чомусь це мене в Рукомиші здивувало чи не найбільше. :о) І ще назва цього місця серед місцевих: "Божий Гріб". Якось воно... Ну, самі розумієте. Легенди переповідають про кам'яний іконостас з кам'яними царськими вратами - ну, на то вони й легенди.
Скельний комплекс дещо постраждав, коли кілька років тому навколо Бучача зробили об'їздну: від вибухів пішли травертином тріщини.
Біля входу до храму помітно стару кладку. Кажуть, тут колись був мур.
На північ від печерного храму знаходяться значно менші гроти - деякі теж вирубані в скелях. Можливо, вони слугували келіями для монахів. В такому разі монахи тут були ну зовсім вже невибагливі... А зараз є невибагливі прочани: часом вони ночують просто в гротах. Найбільше віруючих сюди збирається на 28 серпня.
Біля мурованої церкви росте явір - ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Його вік - понад 350 років.
Неподалік від печерно-храмового комплексу - скромний мурований костел, зведений в 1903 р. Доглянутий.