З заходу, за мурами, збереглися додаткові укріплення, за які місцеві жителі любенько скидають сміття. Така історична короткозорість може бути пояснена коротким історичним бекграундом в теперішніх автохтонів (в дорадянські часи в Підзамочку мешкала велика польська громада, тож більшість теперішніх мешканців кровно з селом не пов'язані), хоча я вбачаю в цьому звичайне побутове хамство.
Взагалі, замок помирає на очах - його розбирають по камінчику, на кожному городі поблизу нещасної споруди навалені купи каміння, походження якого зовсім не складно встановити. За місцевою легендою (не знаю, чи достовірною, чи ні), в 1946 р. частина замкового каменю пішла на побудову сільського клубу та інших споруд.
Територія фортеці слугує таким собі футбольним майданчиком, та це й на фото видно - як і те, що там випасають худобу. Що говорити - навесні 2000 року (якщо пам'ять мені не зраджує, а чого б їй так зі мною поступати?) сама накинулася з гавкотом на чоловічка, який спокійнесенько віз до дому, до хати кравчучку будматеріалів з замку. Чоловічок на лементи зреагував так, начебто привида побачив: втягнув голову в плечі та перейшов на дрібний аллюр, не відповівши й слова. Свинота, вибачайте за низький рівень людяності та політкоректності.
Замок за його 400 літню історію багато разів нищили - але потім все одно відбудовували. Чи відбудують тепер - нема кого і спитати. Хоча питання риторичне, здається.
До середини XVIII ст. замок слугував місцевим можновладцям за житло. За Австрії, з 1772 р., форпост, як і багато інших укріплень Галичини та Поділля, почав занепадати та розбиратись на комори та клуні - і цей процес все триває от уже 200 років.
Єдина надія - на відродження внутрішнього туризму в Україні. І чим більше груп будуть вимагати від екскурсоводів показати їм замок не лише в Бучачі, а й в Підзамочку - тим більше шансів зберегти хоча б ці руїни. І польським туристам потрібно подякувати: час від часу їх групи бентежать сонний спокій села, тривожать козенят, які пасуться на замчищу, клацанням фотоапаратів та пошуками вдалих ракурсів.
Бо на державу поки що надій небагато. Руїни у Підзамочку досліджувалися спеціалістами інституту Укрзахідпроектреставрація ще у 1992 р., а ще через три роки Андрієм Поліщуком було розроблено проект комплексної відбудови твердині. Планували навіть палац з парком відродити.
Національний заповідник "Замки Тернопілля" отримав фортецю в Підзамочку в свої руки у 2008 р. Роботи на об'єкті, здається, поки не ведуться взагалі ніякі. Принаймні, так було станом на вересень 2015 р.