English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Сухостав
Закатована, забляхована. Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Сухоставі, квітень-2014. Ви вірите у 1644 рік? От і я кажу: хто його за цими вагонками розбере.
Закатована, забляхована. Церква у Сухоставі, квітень-2014

Координати: 49°09′19″ пн. ш.25°51′02″ сх. д.

Карта

Близько 900 жителів

Перша згадка - 1553 р. 

 В Сухоставі непогані маланки (тільки вимкніть звук на відео).

 

Не встигла, так буває - виглядала-виглядала стару дерев'яну церкву за сухоставськими хатами, пролітаючи тернопільською трасою кудись на північ, до Теребовлі, а як приїхала у квітні 2014 року, застала вже понівечений обрубок замість народної архітектури. Буває. 

 

В сухоставській православній церкві Різдва - в тому, що від неї залишилося - погано все. Веранда, бляха (кілька кольорів на вибір), вагонка якась сумнівної гамми, низом по дошках - фарба кольору собачої какашки. От взяли селяни і вдосконалили церкву, зробили для себе. Вам там не бувати, служби не стояти, сніги узивку навколо не розгрібати - їдьте собі далі в свою Теребовлю, туристи, залишіть Сухостав наодинці з його храмом, він впорається без вас. Яка душа, така й святиня. Хтось мусить бути і простим, і примітивним. На його фоні нам легше поблискувати афоризмами і сарказмом. 

Ну а чого хотіти - церква Різдва Пресвятої Богородиці не є пам'яткою архітектури навіть місцевого значення, а тому може місцевою громадою капаритися на її, громади, розсуд. 

Он, при трасі, в 1997 році відбабахали масштабну муровану греко-католицьку церкву, сільську гордість і візитівку, тож цю, старішу, можна пускати на досліди.

Над селом теж досліди ставили в радянські роки, позбавляючи його ідентичності, відмовляючи навіть у імені: не було тоді ніякого Сухоставу, на картах Генштабу переконайтесь. Там лише Яблунів, великий, як пара легенів: нижнє більше, воно й є Яблуновим справжнім, верхнє - зсохле, сухе, сухоставське. В 1990 р. два села розділили знову по потічку Крутилову, майже-ілюзорному кордону, який дивись - не дивись, в реалі не побачиш. А було колись - для Сухоставу Микола Потоцький вибив у короля у 1553 році магдебурзьке право

Все, що про церкву Різдва відомо, звучить як архітектурна казка, якій не вижити в наших колгоспних реаліях: начебто дерев'яний храм цей привезли з Буковини (часта практика) у - ох-ох-ох - 1644 році. Якби це було правдою, сюди б вже давно на прощу їздили архітектори - досліджувати церкву і викликати класову ненависть серед посполитих. Не їздять, то й мовчіть про архітектуру. Вікіпедія дає реальнішу цифру: 1888 р. 

Цікаво, якою була церква в свою бутність сільським музеєм (1962-1988)? Невже справжньою, дерев'яною, може, ще й під гонтом. Що змінила реставрація 1988-1990 років, чи не тоді посіяли зерно теперішнього занепаду смаку - не знаю. Це треба шукати старожилів, істориків, колишніх музейних працівників, довго розмовляти, просити показати давні фото - а ми, туристи, на таке часу не маємо, летимо кудись повз села і міста, встигаючи хіба роздати віртуальні директиви і обхаяти недолугі сільські смаки. 

 Сподіваюсь, це потрібний
Сухостав
Фігурам на варті шкода, що так вийшло
Сухостав, фігура біля церкви
Сухостав, фігура біля церкви
Не чіпали, побачили святість
Старий хрест біля сухоставської церкви
Можете роздивитися.
Suchostaw - wieś w rejonie husiatyńskim obwodu tarnopolskiego, założona w 1553 r.
Suchostaw - wieś w rejonie husiatyńskim obwodu tarnopolskiego, założona w 1553 r.
Sukhostav, a village in Western Ukraine

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник