Розібратися з орієнтацією у місті просто: ну, нехай ви потрапляєте сюди зі сторони Житомирської області, по київській трасі. Праворуч буде православний жіночий Троїцький монастир (це перебудований францисканський кляштор, заснований на кошти князя Самуїла корецького в 1620-1630 рр. з колишнім костелом 1810 р.) — він діяв навіть в радянський час. Монахині тут і в наші дні займаються золотошвейним ремеслом. Обійдіть храм навколо — позаду встановлено скромний пам’ятник на могилі Анни Андро (Оленіної, 1808-1880), тої самої, якій Олександр Пушкін написав «Я вас любил, любовь еще, быть может...» Муза поета на схилі життя прийняла постриг у Корецькому монастирі. Про саму святиню навіть говорити не хочеться. Нема чого брати католицьку архітектуру і робити з неї православне посміховисько. Тьху.
Напроти біля міської бібліотеки, яка розташувалася у класицистичному палаці Горчинських, зведеному чи то наприкінці XVIII ст.. чи вже у ХІХ ст., стоїть пам’ятник Т. Шевченку — напевно, самий легендарний з усіх існуючих в Україні. Монументальний Кобзар застиг на постаменті у такій «ленінській» позі, що побутує легенда, начебто на зорі незалежності до тіла В. Леніна приладнали голову поета. Це міський міф: Тарас Григорович в такому революційному вигляді застиг у Корці ще з 1964 р.
Трохи далі праворуч — характерний будиночок ямської станції. Схожі неоготичні вікна можна побачити у Новограді-Волинському (таких станцій дорогою з Києва можна нарахувати чимало).
Залишилося оглянути рештки цегляного замку князів Острозьких-Корецьких (XV-XVIII ст.) над річкою Корчик, та костел св. Антонія (1533) — вони знаходяться ліворуч від дороги.
З старих світлин я вже заздалегідь знала місцеву фортифікаційну топографію: високий пагорб, на ньому цегляний регулярний бастіонний замок, оточений глибоким ровом, через який веде розкішний віадук, як у Клевані.
За польською традицією, заклав (а за українською - хіба лише відновив) замок тут один з перших князів Корецьких, Дмитро (помер у 1399 р. в битві з татарами), нащадок литовського князя Ольгерда. З назвою не мудрував, під себе не перейменовував - як називалося поселення за річкою Корець, так і називалося. Гідронім, отже.
Коли рід Корецьких згас, замок і містечко дісталися магнатам Чарторийським. За Юзефа Чарторийського, великого стольника литовського, місто розквітло. В Корці запрацювало кілька суконних фабрик, а також фабрики з випуску порцеляни та фаянсу. Саме корецька порцеляна прославила місто на весь край.
На жаль, після пожежі 1832р. фортеця почала невпинний процес відмирання. Хоча все ще збереглися і міст, і прямокутна в плані триярусна надбрамна башта, яка була головним в'їздом до замку, а також прилеглі до неї симетрично з обох боків руїни двоповерхових палацових корпусів.
З-за замкових мурів проглядає ампірна церква з верхом-шпилем. Це Миколаївський мурований храм, зведений у 1834 р. (вул. Б. Хмельницького). З замчища також гарно проглядається православна дерев'яна, синьо-синодальна церква св. Косьми і Даміана (1896-1897), яка лежить на іншому березі річки Корчик - і навіть в іншому населеному пункті, Новому Корці.
Нижче - трохи історії міста та Корецького району.