English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Княгинине
Ігор Хома сфотографував залишки кляштору восени 2008 р.
Ігор Хома сфотографував залишки кляштору

Карта

 

Тут така штука, як в тому анекдоті: стіна є, а слів про неї катма. Практично взагалі. Обнишпорила масу книжок по Волині, і нічого. Одне речення в путівнику Мечислава Орловича по Волині - і це все. :(

 

Навіть з Орловичем варто бути обережними: Княгигиних на Волині два. Те, що неподалік Горохова, мало палац родини Стецьких, знищений російськими солдатами в 1915 р. і церкву з 1790 р. Тут проживала колонія чехів, а в околицях виднілися старі кургани.

 

Але нас цікавить інше Княгинине, те, що біля Дубна. (С.282. Зараз там проживає трохи більше за 600 чоловік). Там краєзнавець згадує дерев'яну церкву з 1737 р. та руїни кляштору. Ось воно! На жаль, жодних дат, а про те, що тут були єзуїти, я дізналася з Релікфайндеру та старої польської книги, де повідомлялося, що близько 1624 р. Анна Алоїза Ходкевич, дочка волинського воєводи князя Олександра Острозького, фундувала єзуїтський колегіум в Острозі, а потім подарувала ченцям села Княгинин, Берездів і Мошаниці.

Ані словом обитель не згадана в книжці "Монастирі Волині" С.Жилюка і М.Костриці.

Виходячи з товщини стін, кляштор походив як мінімум з XVII століття і цілком міг бути оборонним або перебудованим з місцевих фортифікацій (більше про цю варсію можна почитати на Релікфайндері). Сайт ВР пише, що Княгинин згадується в 1545 р. як власність Олехна і Іванової Княгинських. 

 

Майданчик з руїною розташований неподалік колишніх колгоспних ферм, поруч все ще прослідковуються вали (див. фото з церквою).

Помальована на синьо (як-не-як Волинь) триверха Воздвиженська церква за формами є радше дітищем Галичини, тому колір фарби видається тут ще більш неприроднім, аніж зазвичай.Церква Воздвиження Чесного Хреста (1737). Фото І.Хоми.
Церква Воздвиження Чесного Хреста (1737). Фото І.Хоми.
Ще види колишнього кляштору від І.Хоми (Львів).
Ще види колишнього кляштору від І.Хоми (Львів).
Ігор казав, майданчик навколо руїни весь заасфальтований. На фото цього не помітно.
Ігор казав, майданчик навколо руїни весь заасфальтований. На фото цього не помітно.
Ще один вид від Ігоря Хоми.
Ще один вид від Ігоря Хоми.
Стара бруківка - вбивча для автівок "соша".
Стара бруківка - вбивча для автівок "соша".

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник