Координати: 48°57′55″ пн. ш.25°56′54″ сх. д.
Карта
Велике село (1,7 тис. жителів), що лежить приблизно посередині між Скалою-Подільською та Чортковим. Багатьом відоме завдяки чималенькому концентратно-дріжджовому комбінату, що виготовляв усілякі продуктові напівфабрикати. (До речі, серед його будівель трапляються просто-таки антикварні на вигляд). Комбінат працював і на початку ХХІ століття, труїв своїми відходами рибу в Нічлаві, але справи в нього, здається, йшли кепсько. Супи та киселі з Колиндян траплялися мені у продажі все рідше. Та які вже там супи - невдовзі в приміщеннях комбінату не лишилося ані віконниць, ані скла. Все, колись непоганому підприємству прийшов кінець. КДК вже помер, і його стіна, падаючи 3 березня 2014 р., задавила одного і травмувала ще кількох людей. Пам'яткою промислової архітектури цій руїні вже не стати - селяни розберуть на цеглу значно раніше, наражаючи своє життя на небезпеку. Давно непрацюючі очисні споруди на річці за два роки до того теж прибили любительку халявної цегли - що за іронія долі.
Традиційна в книгах з історії перша згадка про поселення відноситься до 1661р. До XVIII ст. воно лежало лише на вищому, правому березі Нічлави і називалось Райгород. Таке небесне ім'я містечко отримало в дарунок від тодішніх господарів, шляхтичів Стражменських (Strażmieński). Перейменували на Колиндяни вже через століття Володийовські через колядки - якщо вірити Роману Афтаназі (див. нижче). Та у місцевих жителів своя версія. Замок був? Був. Його оточував паркан - і от ті коли-палі, з яких гіпотетичний паркан складався, начебто і дали ім'я поселенню. Народна етимологія - вона така.
Поблизу села було віднайдено два давньоруські городища - "Вали Великі" і "Вали Малі". Одне з них, за книгою "Земля Тернопільська", добре збереглося і може слугувати за приклад типового феодального замку на рівнинній місцевості (особливо якщо у вас гарна уява або замок належав зграї шляхетних кротів). Адже цей град було знищено татарвою ще приснопам'ятного 1241 року. Нічого, окрім землі та черепків у ній, до наших днів не збереглося.
Треба мати соколиний зір, щоб влітку запримітити на пагорбі над Нічлавою, в центрі села, біля повороту на Пробіжну, башту, що ховається за листям берізок, які надійно захищають старі стіни від допитливих очей. Восени 2009 р. перед берізками виросли невелика церква і монумент Христу.
На жаль, ні берези, ні скульптури не можуть нічим зарадити в процесі невпинної руйнації будівлі. Замок, палац, потім технікум - зараз закинутий всіма, шиби повибивані, всередині пилюка та жахіття помирання. В 2008 р. палац за смішні 200 тис. гривень купив чортківський бізнесмен Василь Градовий – але, схоже, що робити з махіною, він і сам не знає.
А палац цей свого часу був перебудований поміщиками Городиськими 1840р. із залишків замку чи то з XV, чи то з XVII століття. Палацовий комплекс складається з власне самого палацу та 2 флігелів-башт по боках. Досить романтична споруда, де суворість класицизму пом'якшена декоративністю, іграшковістю башточок - а колись суворих оборонних башт.
Якщо трохи вище за замковий пагорб, по дорозі на Кам'янець, звернути праворуч біля хреста-каплички, проїхати трохи вище за Миколаївську церкву (1888), то потрапите на старий цвинтар, де серед сучасних поховань трапляються давні гробівці. Особливо монументальні - склеп родини Чарнишів і обеліск на похованні Йоанни Лахман (1890-ті). На цвинтарі похована також якась Анна з Пшибиславських Радзішевська (1790-1877) - теща капітана уланів Петра Чарниша.
А ще тут розвалюється з миром невеликий костел. Польська Вікі датує його якимось фантастичним 1772 р., у що не дуже віриться. Всередині можна від душі полазити хорами, вивчаючи меморіальні написи на стінах - як давні, на мармурі, так і прості графіті, вишкреблені цвяхом вже у наші дні.