English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Річка Теребля
Гребля на Тереблі на межі Міжгірського та Хустського районів.
Гребля на Тереблі
Теребле-Ріцька ГЕС, вигляд з боку ріки Ріки та села Противень
Теребле-Ріцька ГЕС, вигляд з боку ріки Ріки та села Противень

Не по правилам. І що?

Теребля поблизу Національного природного парку "Синевир".
Теребля поблизу Національного природного парку "Синевир".

Сайт про архітектуру, а Теребля - річка. Ну і що. Зате яка вона гарна! Напевно, тому, що народжується, неначе Афродіта з піни, з Синевирського озера. Квітесенція краси не може дати початок чомусь жахливому - і  я не знаю мальовничішої траси, ніж дорога глибокою долиною вздовж спочатку юної і стрункої, а потім вагітної Теребле-Рікським (я хоч так написала?) водосховищем Тереблі. І майже всі описані на сайті населені пункти Міжгірського району стоять саме на ній. І ніде я не бачила води такого кольору - зеленуватого, приємного, незвичного...

 

Довжина цієї правої притоки Ріки - всього 91 км. Крім Морського Ока, річка живиться численними струмками, що злітають до неї з Горган. Аж до дракульської вотчини Драгово Теребля тече у вузькій долині, зажата з обох боків горами. Дуже мальовничо, раджу, хоча асфальтове покриття залишає бажати кращого в кількох місцях.

Середня глибина Тереблі - 0,7-1,5 м. Швидкість течії - 18 км/год.

 

Тут водиться форель, примхлива любителька чистоти і повітря. Не дивно: Міжгірський район, вотчина річки, відноситься до самих екологічно чистих куточків України. Майже 50 % території Міжгірщини входить до природно-заповідного фонду нашої країни.

Крім форелі, Теребя може похвалитися харіусом, голяном, налимом, підкам'янщиком та бистрянкою (думаю, закарпатці мають свої, локальні назви всіх цих риб). Правда, на території водосховища форель вже не знайдеш - занадто для неї глибоко, але є піскар, підвуст та голавль. Блище до Буштина, де Теребля з'єднується з Рікою, стає менш прозорою, замулюється, з'являються судаки, окуні, в'юни, соми, щуки, рибці, чехони та йоржі.

Зеленоводе гідросховище
Зеленоводе гідросховище

 

Коли гірська річка перетворюється на водосховище, краєвиди по своїй красі зашкалюють за всі можливі позначки. Якось не сподіваєшся серед Карпат знайти зелене море, яке ще кілька кілометрів тому було мілкою гірською річечкою, а зараз має КІЛОМЕТР в ширину. Кажуть, коли гідросховище лише будували (в 1949-1954рр. - ГЕС, в 1957р. - греблю), довелося відселяти звідси два села (знайома по Бакоті історія).

Довжина цієї штучно створеної водойми дев'ять км, середня глибина - 10 м. Сама Теребля-Рікська ГЕС знаходиться не тут, а в с. Нижній Бистрий, між Міжгір'ям і Хустом.

Коли ж обабіч траси виростає величезна, завдовжки в 110 метрів бетонна гребля, яку звели для Теребля-Рікської ГЕС - ну... Тут вже бракує слів. Висотою вона в 47метрів. З них видно лише десь зо 20, інші - під водою, з них останні 10 - під намулом. Підійти ближче не вийде: знаки нагадують, що стороннім вхід заборонений, собачий гавкіт десь знизу підтверджує, що об'єкт, як і належить, охороняється. Цікавитесь інженерними спорудами? Тоді на самій ГЕС є для вас музей, де через товсте скло можна подивитися, як шаленіють турбіни, що неначе млини, перемелюють муку-воду на бризки і піну. Спробую туди потрапити, було б цікаво.

Гребля. Висотою до 50 м.
Гребля. Висотою до 50 м.

Кажуть, всередини греблі прокладена дорога, де можна запросто проїхати на уазику Pettifogger'а, завдяки якому ми з Міком і побачили це чудо.

Ах ну так, я все забуваю сказати, де саме розташоване це чудо інженерії. Поблизу села Вільшани. Ось вам карта місцевості.

Створення водосховища допомогло закарпатцям з електрикою, але місцеві бокораші залишилися без роботи: після побудови рукотворного моря сплавляти по Тереблі ліс було вже неможливо.

Вода з гідросховища по величезній трубі через гору (!!!) потрапляє на турбіни ГЕС, а потім летить у Ріку. Внаслідок такої хитрої задумки виходить великий перепад висот від початку витікання води і до потрапляння її на турбіни, що сприяє потужності ГЕС.

Гребля як така потрібна лише на випадок сильних дощів та весняного танення снігів, коли вся вода з гідросховища просто не встигає скидуватися по трубі на ГЕС. Ми бачили греблю 4 травня, в принципі, самий час, хоча припускаю, що в кінці спекотного серпня ця махіна стоїть суха. До речі, контраст між Тереблею ДО греблі і ПІСЛЯ - окрема тема. Море хоп! - і перетворюється в масюньку річечку...

Такого ж кольору вода у Синевирі.
Теребле-Ріцька ГЕС. Фото з георгафічного нарису "Закарпатська область" (1967)

Суха статистика:

  • водосховище має корисний об'єм води в 19 мілліонів метрів кубічних.
  • Напорний тунель завдовжки в 3635 м.
  • ГЕС виробляє 133 млн. кВт-г електроенергії в рік. 
  • Швидкість руху турбін - 7 тисяч оборотів на хвилину. Один з найбільших, якщо не найбільший, показник в Європі.
  • 2006 рік - ювілейний, 50-річчя ГЕС.
  • Якщо можна було б зважити греблю, вона б "потягнула" на кілька сотен тонн.

 

Проблеми? Як на мене, макабрична кількість ПЕТ-пляшок, які горами висяться під греблею. Це схоже на сценку з фільмів жахів. В нас в Кам'янці деякі фірми приймають у населення пусті ПЕТ-пляшки, думаю, на Закарпатті теж щось подібне є, якщо так: гребля справжня золота жила, там тонни пляшок.

Справитись з цією проблемою на Теребле-Ріцькій ГЕС будуть намагатися активісти ГО "Чистим плаєм". Вони 5-11 липня 2010 р. влаштовують акцію "Купальське відродження". Біля греблі вже назбиралися ТОННИ пластикових пляшок і іншого непотребу. Всіх бажаючих допомогти запрошують на Закарпаття з наметами.



"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник