English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Ізки
Пастораль сторічної давнини в Ізках.
Пастораль сторічної давнини в Ізках.

Карта

Широта 48.66, довгота 23.36.

 

10 грудня 2012 р. о 17:24 міжгірські пожежники дізналися, що Миколаївська церква в Ізках палає. Швидше за все, відбулося коротке замикання. Гасити полум'я допомагали також пожежники з Нижнього Студеного, та житель Ізок, командир відділення ДПРЧ-4 Юрій Сенько. Майно з храму винесли, пожежу загасили о 18:50. Знищено одну зі стін храму (площа - 3,5 кв.м), пошкоджено іншу на площі в 12 кв.м, закопчено церковні стіни. 

 

Маленький фрагмент з мого путівника "ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ":

 Пилипець плавно перетікає в село Ізки (відоме з 1600 р, 811 жителів). Не дивно: колись Пилипець був не окремою адміністративно-територіальною одиницею, а лише присілком Ізок. Село лежить між горами Руський Верх і Боржавською полониною.

За переказами, тут ніколи не було убивств і заколотів. В селі збереглася дерев’яна тризрубна Миколаївська церква (XVII, 1798) з баштою-дзвіницею з ялинових брусів. На жаль, верхи храму та дзвіниці вкриті бляхою, яка нищить сховане під нею дерево і псує загальний вигляд пам’яток. Не менше шкода і замальованих останнім часом зразків темперного живопису XVII ст. в інтер’єрі. Сучасні «художники» не пошкодували навіть відомої Закарпатської Мадонни — місцеву ікону Богородиці.

 В Ізках, як і в сусідніх селах, можна покататися на лижах. З 2007 р. введені в експлуатацію двокрісельний та бугельний витяги довжиною 950 м та 1200 м на гору Магура. Працює турбаза «Ізки» (тф. : (067) 5628820, 9046703).

 

Ізки — від іскри

 Колись в часи Олекси Довбуша на місці села Ізки була така вузька дорога, що коли нею їхали, з каміння аж іскри сипалися. Коли опришки проїхали сюдою, то із здивуванням відмітили: «Дивись, іскри!» А село, що потім виросло при дорозі, назвали Ізками — від іскор.

Панорама Ізок.

Листівка чехословацької доби.
Iska. Ізки. Изки. Листівка чехословацької доби.


Дзвіниця в Ізках.
Дзвіниця в Ізках. Стара поштівка
Миколаївський храм стоїть при дорозі в Ізках
Миколаївський храм стоїть при дорозі в Ізках
Миколаївська церква
Миколаївська церква в селі Ізки
Iszka település Ukrajnában, Kárpátalján, az Ökörmezői járásban
Старих хат в Ізках майже не лишилося
Старих хат в Ізках майже не лишилося

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149439011000365

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник