English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Бурдяківці
Церква і костел в Бурдяківцях, вид з квадрокоптера. Лютий-2017.
Вкрай симпатичний костел - головна архітектурна цікавинка Бурдяківців

Карта

Координати: 48°53′36″ пн. ш. 26°10′01″ сх. д.

 

От їдете ви, приміром, зі Скали в Бучач. Якщо уважно дивитися праворуч, то в наступному ж за Скалою селі, в Бурдяківцях, за деревами промайне високий червоний дах. Симпатична така приманка, яка й погнала мене в це подільське село, хоча я знала дефолтом, що місцевий костел Різдва діви Марії дуже вже старовинним не є. Зведений у 1909 р. для трьох сотень місцевих римо-католиків тодішніми власниками села, могутніми Голуховськими зі Скали. Добре, що храм діючий - дах, здається, зовсім новий.

(Щоправда, в польському путівнику "Поділля" Гжегожа Ранковського вказана інша дата побудови храму - 1900 рік. Ну, може бути).

 

Надзвичайно схожим на костел в Бурдяківцях був храм у Семенові (поки його не скапарили, перетворивши на церкву) - і практично ідентичною була недобудована святиня у Білобожниці. Як не дивно, але це гармонійне диво - ТИПОВИЙ ПРОЕКТ свого часу (авторства, вірогідно, архітектора Тадеуша Обмінського). Білобожницький типовий проект (ну і що, що типовий - гарний!) датується 1903 роком, так що версія про 1900 рік має всі підґрунтя для існування. 

Храм був закритим в радянські часи - звична історія. 

 

Резюме? В селі на тисячу чоловік населення з півтисячі хрестів. Нє, трохи перебільшую, але їх тут надзвичайно багато. Цей - на знак скасування панщини, цей - на 50-річчя з дня смерті Тараса Шевченко, а цей знесли в 1950-му, але відновили в 1991-му, а цей - на честь відродження греко-католицької віри...

В художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького я не ходила - хоча й вважаю його неабияким талантом. До речі, прізвище директора музею - теж Левицький. Чи не родич?:)

Костел розташований на пагорбі над ставом, вже фактично за селом. Пагорб він ділить з дуже скромною з вигляду греко-католицькою мурованою церквою св. Дмитра (1896). За церковю - велике кладовище.

Колись в лісі біля села спали в шахтах радянські ракети, територія охоронялася і взагалі все було дуже серйозно. Часи ці вже в минулому.

 

 

Центр села з квадрокоптера

25 лютого 2017 р.

Бурдяківський спецкар'єр

Він значно ближче до Скали, ніж до Бурдяківців, але проти назви не попреш. Монументально.


Дмитрівська церква (1896)
Колекція бурдяківських хрестів.
Костел Різдва
Тарас Шевченко
Культовий центр Бурдяківців
Став
Місцеві жінки до цього часу так само стоять на полях, як у 1931 р. на літографії Л.Левицького
© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник