English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Бурдяківці
Вкрай симпатичний костел - головна архітектурна цікавинка Бурдяківців

Вкрай симпатичний костел - головна архітектурна цікавинка Бурдяківців


Бурдяківці

Карта

Координати: 48°53′36″ пн. ш. 26°10′01″ сх. д.

 

От їдете ви, приміром, зі Скали в Бучач. Якщо уважно дивитися праворуч, то в наступному ж за Скалою селі, в Бурдяківцях, за деревами промайне високий червоний дах. Симпатична така "замануха", яка й погнала мене в це подільське село, хоча я знала дефолтом, що місцевий костел Різдва діви Марії виник в 1920-30-х роках. Добре, що храм діючий - дах, здається, зовсім новий.

(Щоправда, в путівнику "Поділля" Г.Раковського вказана інша дата побудови храму - 1900 рік. Ну, може бути). Надзвичайно схожим на костел в Бурдяківцях був храм у Семенові (поки його не скапарили, перетворивши на церкву) - і практично ідентичною була недобудована святиня у Білобожниці. Як не дивно, але це гармонійне диво - ТИПОВИЙ ПРОЕКТ свого часу (авторства, вірогідно, архітектора Т.Обмінського). Білобожницький типовий проект (ну і що, що типовий - гарний!) датується 1903 роком, так що версія про 1900 рік має всі підґрунтя для існування. 

Храм був закритим в радянські часи - звична історія. 

 

Резюме? В селі на тисячу чоловік населення з півтисячі хрестів. Нє, трохи перебільшую, але їх тут надзвичайно багато. Цей - на знак скасування панщини, цей - на 50-річчя з дня смерті Тараса Шевченко, а цей знесли в 1950-му, але відновили в 1991-му, а цей - на честь відродження греко-католицької віри...

В художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького я не ходила - хоча й вважаю його неабияким талантом. До речі, прізвище директора музею - теж Левицький. Чи не родич?:)

Костел розташований на пагорбі над ставом, вже фактично за селом. Пагорб він ділить з дуже скромною з вигляду греко-католицькою церквою.

Колись в лісі біля села спали в шахтах радянські ракети, територія охоронялася і взагалі все було дуже серйозно. Часи ці вже в минулому.

 

 


 Бурдяківський спецкар'єр

Бурдяківський спецкар'єр

Він значно ближче до Скали, ніж до Бурдяківців, але проти назви не попреш. Монументально.
Бурдяківці,  церква святого Димитрія

Дмитрівська церква (1896)


Колекція бурдяківських хрестів.
Колекція бурдяківських хрестів.
Колекція бурдяківських хрестів.
Бурдяківці. Хрест на честь Шевченка

Колекція бурдяківських хрестів.


Бурдякiвцi,  костел Різдва діви Марії
бурдяковцы, костел Рождества Марии

Костел Різдва


Бурдяківці. Тарас Шевченко

Тарас Шевченко


Культовий центр Бурдяківців. 3.01.2013

Культовий центр Бурдяківців. 3.01.2013


Став  в Бурдяківцях

Став


© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник