English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Великий Бичків
Великий Бичків архівний
Великий Бичків архівний

Карта

Широта - 47.966, довгота - 24.016.

174 км від Ужгорода, 29 км від центру Європи (в Діловому).

 

БичкІв в Великому Бичкові я ні разу не бачила, хоча вони мають тут бути. В румунській, чеській і польській версіях назви смт чуємо БОчків, а не Бичків. Що ж, може бути.

Великий Бичків - найстаріший на Рахівщині населенний пункт (відомий з кінця XIV ст.), населенний переважно українцями. Зараз це чимале селище - тут проживає майже 10 тисяч жителів. Правили краєм румунські воєводи, а жили тут русини-українці.

Тут Шопурка вливається в Тису, а за Тисою - вже Румунія. Так близько.

Легенда про походження назви перегукується з аналогічною з Великих Чорнокінець: під час епідемії чуми селянин Бабинець намагався врятувати свою родину, оборюючи господу биками - великими у Великому Бичкові, малими - у Малому (такий теж є). Начебто таки врятував - принаймні, бичок є навіть на селищному гербі. За іншим переказом, не обійшлось без діжок-бочок, які виготовляли тут для солотвинських солекопалень (навіть українською до 1944 р. поселення називалося саме Великий Бочків).

В 1720 р. на Шопурці запрацювала найбільша на Закарпатті лісопилка (діяла до середини ХІХ ст.), місцеві жителі займалися сплавом лісу і перевезеннями соляних каменів (до 2000 штук на рік). Правий берег Тиси став портом Портош, навколо порту були соляні склади. В 1868 р. в Великому Бичкові з'являється перше в Угорщині лісо-хімічне підприємство - хімзавод "Клотільда", де буки переробляли на оцет, деревне вугілля тощо. При василіянському монастирі з початку ХХ ст. діяла гімназія. В 1958 р. у селищі відкрито краєзнавчий музей.По Тисі проходить кордон біля Великого Бичкова

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник