English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Обава
Колись в Обаві була дерев'яна церква неймовірної краси.
Колись в Обаві була дерев'яна церква неймовірної краси.

Координати: 48°30′49″ пн. ш. 22°48′36″ сх. д.

Майже тисяча жителів. 

 

Неймовірне диво з дерева, сестра церкви з Бистрого, присілку Сваляви, прикрашає вже понад 80 років не Обаву, а чеське місто Нова Пака на заході країни, недалеко від Ліберця. Бойківська Успенська церква, виходить, була ще та мандрівниця: її звели з дуба у Карпатах (начебто, у селі Смеречанському, якого не знають сучасні довідники) на початку XVIII ст., а у 1788 р. перенесли до Обави, де й добудували високу вежу з бароковим дахом - плюс шестигранну дерев'яну дзвіницю. А вже звідти Успенська церква помандрувала західніше. На заробітки, як і багато жителів Закарпаття: вона в Новій Паці працює греко-католицькою церквою. В Обаві якраз у 1930 р. взялися будувати мурований храм - малоцікавий. Тепер в чехів є шедевр, а в нас - лише старі картинки з його зображенням. Розумним був той підприємець Отто Кретшмер (Otto Kretschmer), що викупив обавську святиню, мав смак. В 1931 р. храм зібрали на новому місці - на Гусовій горі в парку біля вілли Кретшмера. Старенький різьблений іконостас (деякі джерела датують його кінцем XVII століття) відреставрував майстер К.Медлік. Над Чехією теж певний час тяжіло комуністичне прокляття - тоді вілла підприємця була геронтологічним пансіонатом, а дзвіниця церкви слугувала альтанкою. Але в 1990-х рр. її було повернуто попереднім власникам. Десь тоді ж і храм зробили діючим. 

Церква має 14,1 м у довжину, 8,2 м у ширину, висота вежі - 16 м. Ніякої бляхи - лише ґонт на даху. 



"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник