English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Базальтові стовпи
Базальтові стовпи поблизу Мукачева
Базальтові стовпи поблизу Мукачева

Карта

 

Цікаве місце та фотозона, яку львівський туроператор "Відвідай" включив до однієї з своїх екскурсійних програм - і я мала честь відвідати їх у числі першої групи на початку липня 2021 р.

Місце знаходиться між селами Кольчино, Кленовець та Жборівці. Його чудово видно з вікон (ліворуч по курсу) навіть влітку, коли навколо повно зелені, так що точно не проминете.

Неймовірні, ніби нарізані невидимим кухарем-гігантом темно-сірі стовпчики з каменю - це застигла вулканічна лава (пам'ятаєте ж, навколо Вулканічні Карпати?). Колись потік гарячої лави з жерла вулкана біг на шляху до підніжжя гори - і так і застиг на тисячоліття. Більшість шестикутні у розрізі, але трапляються і чотирикутні, і восьмикутні. Cтовпи розташовані ледь не паралельно до землі. Здається, місцеві часом приїздять сюди за дармовим каменем. 

Тут здавна добувають андезит та андезито-базальт - здається, половина кар'єру на вершині сусідньої гори теж складається з таких от колон. Ця здатність розколюватися у взаємно перпендикулярних напрямках давно використовується людьми для виготовлення бруківки.

Мені доводилося бачити базальтовий орган у вірменському Гарні, напроти розкішного храму Мітри, а от в Україні ці стовпи були моїм першим знайомством з такого роду місцями - до Базальтового на Рівненщині я все ще не дісталася.

В Кольчино також є електростанція, зведена ще за австро-угорських часів (1890) з 300-метровим тунелем у горі. Місцевий чавуноливарний завод діє з XVII ст.Щоб було видно масштаб
Базальтові стовпи поблизу Мукачева
Кращі фото будуть у тих, хто не боїться висоти
Кращі фото будуть у тих, хто не боїться висоти
Це Кольчино? Кленовець? Чи вже Жборівці? Посередині
Це Кольчино? Кленовець? Чи вже Жборівці? Посередині
Андезитовий кар'єр на сусідній горі
Андезитовий кар'єр на сусідній горі
Ці стовпи я бачила у вірменському Гарні
Ці стовпи я бачила у вірменському Гарні

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник