English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Зарайськ
Зарайський Кремль
Зарайський Кремль
За мною - зарайський Кремль.
За мною - зарайський Кремль.
Нікольський собор (1681) на території Кремля. 13 липня 2008 р.
Нікольський собор (1681) на території Кремля.

Де це: райцентр на півдні Московської області, в 162 км від Москви.

Що дивитися: чудовий напівдикий Кремль, численні собори, водокачку, що нагадує середньовічні башти, старі торгові ряди, милу провінційну дерев'яну забудову.

Як дістатися: Автобусом № 318 від метро "Кузьмінки", автобусом № 330 від метро "Вихіно", потягом або електричкою до станцій Луховиці або Голутвін, далі автобусом.

Дякую: Петтіфоггеру за поїздку!

 

До речі: всі старі види на цій сторінці я просто перефотографувала з виставки під відкритим небом поблизу міського управління і центрального супермаркета. Кльово!

Про Зарайськ

Будиночок в місті

Зарайськ - маленьке місто, менш за 30 тисяч жителів, і тут дотепер збереглася спокійна провінційна атмосфера, така нехарактерна для Москви і її околиць.

В Зарайську збереглася єдина на правобережжі Оки фортеця-кремль, яку вже в кінці ХІІ століття літописи величали не інакше як "Непрелазною Стіною". Хоча і в Х ст. тут вже жили люди: про це свідчать кургани вятичів в околицях.

В XVI ст. Зарайськ було приєднано до Московії - і він став одним з "українних" міст, які захищали кордони Московського князівства від татарів.

 

Кам'яний кремль в місті було закладено за наказом Василя ІІІ в 1528 р. Тоді ж було засновано мурований храм св. Миколи. Зарайська фортеця була досить мініатюрною, російська гігантомахія її не торкнулася: площа дитинця всього 2,3 га. Будівництво кремля закінчили до 1531 року. Крім стін з баштами, які називали Острогом, з'явилися й земляні вали, рів. Вже в 1535 р. новесеньке укріплення штурмували кримські татари - та без успіху.

Татарам місто не давалося, а от від Москви всіляко відірватися намагалося, весь час відкриваючи ворота то повстанським загонам Івана Болотникова (1606), то війську Лисовського (1608). В 1610 р. в Зарайськ воєводити направили князя Дмитра Пожарського - того самого, що зараз в бронзі на Красній площі сидить. Саме через свого войовничого воєводу Зарайськ не присягнув на вірність Лжедмитру - хоча сусідні Кашира та Коломна присягнули.

В кінці XVII століття Московія так розрослася, що Зарайськ втратив свій прикордонний статус. Та залишився статус торгового міста: шлях на Астрахань лежав саме через Зарайськ. Третина місцевого населення станом на 1778 рік була купцями.

Що дивитись

Головний в'їзд в Кремль

Перша скрипка - за Кремлем. Він - класний! Безкоштовний вхід - таке я бачила в Росії вдруге (після казково-прекрасної Коломни). Територія подекуди впорядкована, а подекуди заросла кропивою. Монах на дзвіниці вдаряє у дзвони, маленькі дівчатка спокійно бавляться на яскравій клумбі перед головним виїздом з Кремля, молодь в зелені скверика перед собором Іоанна предтечі сміється з чогось свого. Все спокійно і НОРМАЛЬНО - ось головне слово. "Нормальний" в деяких мовах і випадках - синонім "регулярного". Зарайський Кремль - одна з небагатьох російських регулярних фортець.

 

На території фортеці два храми, обидва я вже називала: давніший білокам'яний та п'ятиверхий Миколаївський (1681, ймовірно, на місці церкви з 1531 р.) та новіший класицистичний і жовтенький Іоаннівський (1901-1904). Миколаївську церкву звели за наказом ще одного московського царя, Федора Олексійовича.

Ще одна нечаста для Росії пам'ятка, яка стоїть на території зарайського Кремля, - міський магістрат (початок ХІХ ст.).

 

Крім по-домашньому спокійного Кремля місто багате численними храмами в різних його куточках. Найцікавіша з них, Троїцька (1776-1808) поблизу торгових рядів та відновленого Гостиного двору (кінець XVIII ст.), була влітку 2008 року в лісах: реставрація. Є ще церква св. Ільї (1835) з триярусною шатровою дзвіницею, сувора Благовіщенська (1777-1795). Водокачка (див. галерею збоку) зведена в 1914 році. Земство (1910) - єдиний в Зарайську зразок пізнього модерну.

Легендарна етимологія

Катерининська вул. і міське училище.
Катерининська вул. і міське училище.

Більшість лінгвістів погоджується з версією, що назва міста походить від слова... "зарази". Ні, це не те, що ви подумали: колись так називали круті пагорби, кручі.

 

Ще одна версія про назву міста пов'язана з "Повістю про розорення Рязані Батиєм". У ній місто назване "князівським сільцем Красним", яким володів рязанський князь Федір. Він загинув в татарському полоні, а його дружина Євпраксія, не бажаючи собі й своєму сину такої ж долі, викинулася з вікна терему і розбилася. В повісті сказано "заразилась". Ось татка от похмура етимологія...



Вид на Кремль з боку річки Осетр
Вид на Кремль з боку річки Осетр
Оце панорама!
Оце панорама!
Або ця...
Або ця...
Влітку все не так...
Влітку все не так...
Двоповерховий дерев'яний красень в центрі
Двоповерховий дерев'яний красень в центрі
Один з храмів.
Один з храмів.
Водокачка.
Водокачка.
Портал Нікольської церкви
Портал Нікольської церкви
Нікольська вул. в давнину
Нікольська вул. в давнину
Торгові ряди колись
Торгові ряди колись
Торгові ряди зараз
Торгові ряди зараз
Кінський ярмарок
Кінський ярмарок
Кремль тут дуже справжній
Кремль тут дуже справжній
Благовіщенська церква.
Благовіщенська церква.
Іоаннівський собор
Іоаннівський собор
Богоявленська вулиця
Богоявленська вулиця
Управління збереглося, але без башти.
Управління збереглося, але без башти.
В центрі реставрація.
В центрі реставрація.
Гостиний двір
Гостиний двір
Старий Зарайськ
Старий Зарайськ
"Українна" регулярна фортеця
"Українна" регулярна фортеця
В Іоаннівському храмі.
В Іоаннівському храмі.

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник