Приозерськ - місто невелике, тут проживає близько 18 тисяч жителів. По дорозі до фортеці 9це близько 1,5 км) ви обов'язково минатимете колишню ринкову, а зараз центральну площу міста. Путівник повідомляв, що на ній встановлено пам'ятник Петру І, але насправді там бовваніє радянський ідол Леніну. Хоча дуже приємно побачити нехай і залишки, але ринкової площі - в Росії. З плану міста, який висить поблизу фортеці, зрозуміло, що на місцевому кладовищі збереглаця неоготична каплиця, та часу на її дослідження в нас не було. Ми обмежилися прогулянкою центром - там в ЛИПНІ тільки от відцвітав наш квітнево-травневий бузок і шалено смачно пах місцевий хлібзавод.
Ще одну монументальну споруду Приозерська, колишню кірху, не помітитти неможливо: вона піднімається над бічною вуличкою біля площі. Величезний гранітний храм з пласкою дзвіницею в нео-готичному стилі з елементами романського звели в фінські часи (1930 р., архітектор А.Ліндгрен - сподіваюся, це не авторка мого обожнюваного "Карлсона"? :о) Таки ні - архітектора звали Армас. І це вже третя кірха на цьому місці). Вівтар з кірхи-попередниці, що дожив до нового храму, було виконано художником Б.Годенхельмом. Дзвони, які теж перейшли у спадок зі старої кірхи, були з 1877 р. (російський) і 1897 р. (німецький. Як символічно!). Стара невелика кірха (1759, архітектор Туомас Суйкканен) до 1941 р. стояла поруч з новою святинею, аж поки не згоріла при відступі Червоної армії. Її дзвіниця дожила до 1945 р.
В бічній прибудові до лютеранської кірхи розмістився місцевий комітет у справах молоді і туризму, але виходячи з зовнішнього вигляду, молоддю і туризмом в Приозерську займаються не надто шалено. В радянський час в кірсі розташовувався міський клуб (до пожежі 2002 р.).
Православний собор на центральній площі значно старший з акірху. Його збудував архітектор Л. Вісконті у 1847 році. Храм входить в комплекс Конівського монастиря і є місцем зупинки прочан, які добираються на Валаам і Коневецькій обителі.
Кажуть, на березі Вуокси чудові пляжі, але в нас справді не було на це часу.
До речі, поїзд проїжджає буквально метрах в 15 від замку, але з вікна укріплень не побачити. Шкода. :о)
В місті по вул. Калініна, 11 є радянських ще часів готель.