Добиралася пішки з сусіднього Середнього Водяного, тому до того, що побачу в Нижній Апші, була вже морально готова. Мене на виїзді з Середнього Водяного підібрав місцевий житель на дорогій іномарці. Кілька кілометрів, які відділяють одне село від іншого, ми їхали добрих хвилин 15 - дорога тут дуже, дуже, ДУЖЕ погана. І це той нечастий випадок, коли розбирає злість. Не так на дорогу - а де вони в нас по селах хороші? На дисонанс, на відсутність гармонії - хіба не це головний недолік світу?
Так от, в Нижній Апші простих хаток майже немає. Ну, кілька штук з боку Середнього Водяного - і все. Все інше - бундючні, велетенські (до чотирьох поверхів) хороми за безбожно дорогими парканами з якихось лискучих стальних гнутих труб і відполірованої до дзеркального блиску жерсті. Бо це РУМУНСЬКЕ село, а румуни здавна відомі як класні будівничі.
Дуже багаті, потворно дорогі будинки - і жахлива, страшна дорога. Контраст.
Запитую, звідки така розкіш. Головне питання - навіщо така розкіш? - з язика не зриваю, притримую в собі. В селі його не зрозуміють все одно. Заробітки? Москва?
Водій киває: і Москва, і загалом Росія, і Чехія, та скрізь...
"Бачите он той паркан?", - показує мій попутник. - "Знаєте скільки коштує брама?"
Не знаю, звідки б.
"18 тисяч".
Гривень? Виявилося доларів. Навіщо? Навіщо? За ці гроші можна би було навколосвітню подорож влаштувати, дізнатися і побачити стільки, що на півжиття б вражень вистачило. Всі ці невикористані шанси, непрочитані книги, не побачені музеї і країни поховані під цементними маленькими дворами (двори дуже маленькі, бо земельні наділи старі, на них стояли мініатюрні хатки - а зараз втюхані позбавлені смаку пафосні палаццо), і брама за 18 тисяч доларів над цими ненародженими, померлими мріями стоїть могильним пам'ятником.
Кажу, що це трошки так... е-е-е... понти і вихваляння. Попутник погоджується: вихваляння і є, не гіршу браму можна було б за 8 тисяч поставити.
Кажу ж, не зрозуміють тут моїх питань. А прибирати і опалювати такі сільські версалі як? Ламаною російською водій пробує пояснити:
"Они живут малЕнько, маленько только. Чуть-чуть".
Це він про те, що для сусідів ставлять чотири поверхи, всі вікна занавішують жалюзі (нема чого підглядати!), а самі тісняться потім в двох кімнатках першого поверху. Але сусіди вражені, на сходах біля вазонів якісь потворні лебеді (супер-тренд цьогорічних румунських сіл), мета досягнута. Кажу, каса маре на два поверхи, виходить? Водій здивовано і радісно сміється - я знаю, що таке Casa mare. :о)
P.S. Вкрай спритний і діловий чоловічок, котрий підвозив мене наступного дня від Броньки до Сваляви, взявся сперечатися з приводу румунських сіл: за його версією, правильно апшанці (апшівці?) роблять. На першому поверсі старі батьки живуть, на другому - син з сім'єю, на третьому - ще один син з сім'єю. Чи там дочка. Гніздечко, каже, зводять, стараються, щоб діти не роз'їжджалися по світах, вдома сиділи. Гарують тяжко по закордонах, ви думаєте, це просто - сім'я батька по вісім місяців на рік не бачить, щоб батько міг їм браму за 18 тисяч доларів поставити!
На моє питання, чи компенсує дітям і жінці брама батька і чоловіка водій нарешті замовк. І годі про ці показушні палаци.