В 1614 році місто сильно постраждало від пожежі. Яким воно було після того, як згарище похазяйнувало територією, можна дізнатися з люстрації 1615р. Тоді тут було 87 будинків (до пожежі - 130). В Літині проживало 6 шевців, двоє кушнірів, двоє ковалів та двоє гончарів і один кравець. В підрозділ ремісників писар зарахував ще й одного попа. Майстер продажу опію, ага. Було ще 12 євреїв-ремісників та двоє слуг, що відбували сторожу від татар.
Докладно дізнатися про те, які храми існували в різні часи в Літині, можна на відомому сайті "Мислене древо" М. Жарких. А тут прочитаємо про видатних особистостей, так чи інакше пов'язаних з Літином. До речі, в місті функціонує Подільський народний університет культури. Поплавський, тримайся!
В центрі міста висяться дві цегляні вежі костелу Марії Сніжної. Храм зведено в 1856 році, ймовірно, на місці його дерев'яного попередника з 1748 року. По споруді видно, що в радянські часи вона використовувалась за іншим призначенням.
Трохи далі, вже ближче до окраїни і Вінниці, розташувався Літинський краєзнавчий музей ім. Кармалюка (фото в дощ маю, але ну таке вже страшне, що не покажу). Споруда музею важкувата, приземиста, стара. Це і є колишня тюрма. Траплялися статті, де стверджувалося, що будівля ця - ще з XVIII ст. Це неправда. Тюрма літинська - не проста, а зразкова. Ну, не сама, а проект, за яким її звели. В імперії Романових навіть будівництво тримали у жорсткому прокрустовому ложі, і храми, і навіть в'язниці будувалися однакові - як потім СРСР заполонили однакові міськвиконкоми і автовокзали. Конкретно в Літині втілювали - вчергове - в життя проект санкт-петербурзького архітектора Андріяна Захарова, датований 1803 р. І було зроблено це до 1814 р. Тобто - початок ХІХ ст., а не століття XVIII-те. Схожі типові повітові в'язниці ("тюремные замки") були понабудовані і в майже сусідніх Брацлаві чи Новій Ушиці.
Увага! Те Селище, яке біля Літину, це не оце Селище, аж ніяк! В поблизу-літинському замків годі шукати.
Неподалік від Літина дорога відгалужується на південь, так можна потрапити в Браїлів і Жмеринку. Якщо треба.