Мамаївці плавно перетікають в смт Лужани (4,7 т.ж.). Тут головне не проґавити потрібний шлях: ліворуч підніматимуться корпуси Лужанського експериментального заводу, а праворуч, поруч з меморіальним хрестом на честь борців за волю України і залізничним переїздом, відходить дорога вглиб селища. Нам туди. Зелений острівець поблизу переїзду — старовинний дендропарк (ХІХ ст.). Панський палац, який зберігся в сильно перебудованому вигляді (зараз тут Народний Дім, колись була лікарня), описував в своїх спогадах про візит на Буковину в 1817 р. імператор Франц І, який «зауважив ліворуч шляху одну добротну будівлю та палац».
А за парком вже помітні дві церкви-сусідки. Трохи далі стоїть гарна сучасна церква УПЦ КП, народжена вже в ХХІ столітті, але нас цікавить проста і аскетична Вознесенська церква — найдавніша мурована святиня Буковини. Колись, ще без дерев’яних прибудов та декоративних бань на даху, святиня була ще монументальнішою: великий мурований куб з прутського каменю. Схожі храми збереглися в Румунії — в Радівцях (1360) і Балінештах (1499). На подвір’ї — старий хрест, що вріс в землю, кілька поховань ХІХ століття, дерев’яна каркасна дзвіниця.
Довгі десятиліття здавалося, що про історію Вознесенської церкви вченим все відомо: з грамоти 1453 року випливало, що Лужани і місцевий храм купив у такого собі Вранича боярин Федір Вітольд. Тим більш, в церквиці на північній стіні, ліворуч від входу, є й портрет бородатого боярина в червоній кіреї і верхи на коні та зі щитом і списом в руках. Підписаний — щоб, бува, не помилилися: «Аз пан Федір, зовоми Вітольда… хтитор храму сему…». Дата «1453» подорожувала з енциклопедії в енциклопедію, зі статті в статтю, аж поки влітку 2006 року сенсаційна знахідка не розбурхала сонне селище: в старій церкві знайдені унікальні фрески ХІІІ-ХІV століть у візантійському стилі, яким немає рівних у Західній Україні. Унікальний стінопис знайшли працівники Львівського спеціалізованого науково-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація».
Лужанська церква і раніше славилася стародавнім стінописом, який мирно сусідував тут зі значно більш пізніми і наївно-яскравими олійними розписами ХІХ ст. Та віднайдений під шаром забілів фрагмент фрески з Юрієм-Змієворцем на коні датують ХІІІ століттям! Західна стіна церкви має зображення сцен з Нового заповіту. А на південній стіні виявлено лики святих Олени і Костянтина. Знайдено й старовинні графіті: «Був тут Стефан града Коломиї», «Був Яко і Павло із Львова», «Дон Коф 1690», «Іоанн Босковський 1695», «Монах Василь Ліщинський…». Є також написи польською та німецькою мовами. Найдавніше графіті датоване 1515 роком.
На деяких фресках помітні подряпини. Переказ приписує їх появу ворогам-зайдам, які намагались пошкодити розписи зброєю. Ще одна легенда стверджує, що коли на село якось йшли турецькі загони, жителі Лужан розібрали старовинний іконостас і разом з церковним начинням сховали образи в криниці на церковному дворі. Та віднайти той скарб так нікому й не вдалося. Така оповідь може мати під собою реальну основу: храм пережив не одне спустошення. Проте з документів відомо, що у 1805 р. новий іконостас для церквиці намалював богомаз Теодор Рудницький. А ще не підлягає сумнівам, що у 1783 р., коли з Галичину в румунську Сучаву поверталися мощі шанованого на Буковині святого Яна Нового (Сучавського), вони ночували в Лужанській церкві.
Напевно, колись й склепіння храму були розписані, та первісна стеля споруди давно впала. А ще до того вона неодноразово горіла.
З грамоти 1421 р. відомо, що власником Лужан був Драгомир Вранич. Напевно, він теж мав відношення до побудови храму, адже жив в часи такого нетривкого на середньовічній Буковині мирного часу. Федір Вітольд стає з засновника церкви лише її розбудовником. За його часів храм приріс новим притвором.
В 2006 р. уряд виділив на реставрацію церкви в Лужанах 500 тисяч гривень. У 2006-2008 рр. в храмі йшли реставраційні роботи. Версій навколо храму зараз є безліч: то віднайджені фрески називають ледь не найстарішими в Західній Україні, то археологи стверджують, що культурного шару тих часів навколо церкви не знайдено...