English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Витилівка
Це не якась дивовижна фотовдача: сфотографувати костел у Витилівці без коня значно важче, ніж з конем. Пасеться він тут. Сусідський. Липень-2020
Костел у Витилівці

Карта

За 16 км від Чернівців

Перша письмова згадка - 1504 р.

Координати: 48°24′26″ пн. ш. 25°48′04″ сх. д.

Біля тисячі мешканців

До 70 % індичого м'яса в Україні - родом звідси

 

Від траси на Кіцмань до Витилівки може з кілометр-півтора буде. Якщо проїхати аж далі, до центру села, побачите дерев'яну церкву Трьох Святих (1897). Але мене завжди підганяють обставини (у вигляді транспортних негараздів), тому я обмежилася видом на церкву здалеку (так собі вийшло, руки у мене не дуже стабільні) - і більш докладним знайомством з костеликом, котрий стоїть на початку села праворуч від дороги. 

Про костел я дізналася, коли чекала Гриця, у 2013-му. В якомусь буковинському медіа волала від розпачу заміточка: пропадає, гине храм! Рятуйте. В селі Кліводин.

Врятували чи ні, вибралася дізнатися аж у липні 2020-го. Ну зайнята була, ви теж буваєте. Поїхала в Кліводин, знайшла там мега-красиву церкву - і жодного сліду від римо-католицького храму. І, кажуть люди, не було тут такого ніколи. Взагалі.

Гм. Ну добре. На відміну від 2013-го, у 2020-му вже є мобільний інет. Клац-клац-клац - ага, якийсь костелик є у Витилівці. Їдемо поглянемо.

Таки це був він. І таки тро-о-о-ошечки врятований. На кошти від польських благодійних товариств споруду підремонтували. В ній планували зробити музей польської громади села. Зрозуміло, що без хоч якогось призначення будівля знову буде руйнуватися, а що ще у селі можна придумати? Ну не художню ж галерею і не коворкінг. То хоча б музей - з тих, котрі завжди стоять зачинені.

Історія цього неоготичного храму, а радше каплички, мені зовсім невідома. Все що знаю - збудовано місцевим паном, римо-католиком, для власної родини. Той самий пан ще й щедро жертвував на церкву. Її побудували у 1897-му - отже, костел теж має походити плюс-мінус з тих років. Вікіпедія помилково датує його початком ХІХ ст.. хоча він на добрі років сто молодший. "Словник географічний Королівства Польського" за 1893 р. каплички не згадує - отже, тоді її ще не було.

 

А ще з цікавого у селі:

- остов велетенського млина, давно не діючого;

- в урочищі Потічок біля - залишки поселення ранньотрипільської культури (IV тис. до н.е.);

- тут мешкала бабуся зрадниці Ані Лорак і народився батько співачки Мирослав Куєк.Ангелик з хрестом...
Ангелик з хрестом...
...і його дупця
...і його дупця
Сам храм всередині ганадує актовий зал
Сам храм всередині ганадує актовий зал
Ще один ракурс храму
Костел у Витилівці
Церква Трьох Святих у Витилівці
Церква Трьох Святих у Витилівці

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник