Треба було побувати у Красноїльську-Красній аж у восьмий раз, щоб нарешті побачити досить пристойно збережений тут панський маєток. Ну, буває - розпіареним його не назовеш, єдина згадка про палац - у чернівецькому виданні "Від і До".
Шукати просто: центр (селищна рада, дві церкви поруч, потім школа, а за ним - зелений масив, паркан з аркою, на арці - "САНАТОРІЙ". Далі видно сучасний триповерховий корпус, але треба йти далі, вглиб парку - там вже побачите і стару браму, і гарненький (і чималий) будинок з балконом. Прийшли.
(До речі, місцеві в курсі, що санаторій - бувший палац, так що можна і до них за допомогою звернутися).
Всередину заходити трішки страшно: тут все-таки не такий санаторій, не для курортників. Тут перебувають немолоді люди з туберкульозом (і часом вони в минулому ще й безхатченки). Ну але хоч одним оком глянути, як там і що? А там чисто, немає гидотного лікарняного запаху, там дивовижно низький, якийсь аж фортечний холл, а ще збережені старі камін та нео-класицистичні (алюзії аж вкрай ампірні) грубки.
Наскільки зрозуміла, споруда, що збереглася, з'явилася на початку ХХ століття. Ну тут просто: на архівних поштівках (до 1905 р.) "Шльосс ін Красна-Ільчі" виглядає зо-о-о-овсім не атк, як зараз. Отже, був або дуже сильно перебудований, або вимурований з нуля.
"Від і До" згадує, що стіни приміщень другого поверху були прикрашені фресками на античну тематику (таки ампір царював всередині, а зовні і не скажеш). Вся та краса знищена у 1960-х під час пожежі.
Маєток часто змінював власників, і важко сказати, не знаючи точної дати його побудови, чи володіли ним легендарні Ільські (ті самі, від яких КрасноІЛЬСЬК). Та відомо, що володіли якісь Стирчі, а далі іудей Макс Розенберг. Може, власник красноїльської фабрики скла - працювала тут така на межі століть.
Останніми власниками палацу були Маврокордати (і звідки на Буковині греки?). Саме за Маврокордатів був розбитий гарний парк навколо палацу. Зараз парк займає площу в 9 га, у ньому все ще росте гінкго - екзот для Буковини. Зберігся і фонтан, правда, потребує ремонту.
Маєток було впорядковано за найновішим словом тогочасного прогресу. Тут були міні-електростанція та водогін, який подавав у Красну мінеральну воду з вершини гори Коргана. До басейну-резервуару вели керамічні труби, з басейну вода потрапляла в підвал палацу (може, звідси його товстезні стіни?), в басейн № 2. Водогін зруйнували вже у радянські часи. Від електростанції серед господарських приміщень колишнього маєтку дотепер зберігся невеликий обкладений цеглою басейн - вже без турбіни.
Легенду про перебування тут Пушкіна немає сенсу множити: він тут бути не міг, кожен крок його вигнання досліджений давно і ретельно. Базується легенда на вкрай хитких основах: на могилі Олени Раллі, дочки кишинівського знайомого О.Пушкіна.
Санаторій у колишньому маєтку діє з 1949 р. В радянські роки це був досить відомий і популярний заклад. Під час катастрофічної повені 2008 р. було сильно пошкоджено дах споруди. На ремонт санаторію було виділено 14 млн. гривень. Вціліли не лише все ще діючі п'єци і камін, а й паркетна підлога та - подекуди - старі дерев'яні двері.