Карта
Варте Книги рекордів Гіннеса: Герцаївський район найменший в Україні, а Герца - найменший з існуючих в країні райцентірв. 2 500 чоловік - як на адміністративний центр небагато. В багатьох селах живе в кілька разів більше народу. Навіть залізничної станції тут немає: найбліжча в Новоселиці, в 8 км. від Герци.
Проте Герца - це місто, і міський статусом пишається ще з 1864 р. Відчувається у всьому, а ось як пояснити ці відчуття - не маю уявлення. Місто це, місто - ще й давнє, відоме з 1437р. (Вперше згадано в румунській грамоті) Поселення на перехресті двох торгових шляхів до Дунаю та Чорного моря за Середньовіччя розвивалося швидко, це зараз воно неначе заснуло. Дзвінка, якась фізична назва поселення, напевно, завдячує своєму виникненню річці Герцівці, притоку Прута, на якій стоїть місто.
80% населення Герци - румуни. Це помітно і в архітектурі містечка.
Археологи знайшли на околиці Герци трипільське поселення та артефакти залізного віку і Черняхівської культури. З більші пізніх часів в Герці збереглися Спиридонівська церква (зараз про неї поговоримо), будинок-музей румунського художника Артура Верони.
В честь румунського письменника, драматурга і політичного діяча Георгія Асакі (Gheorghe Asachi, 1788-1869) в міському парку встановлено бюст просвітителя, а ще з 1968р. працює літературний музей цого імені (у приміщенні ліцею).