Карта
Широта 48.092, довгота - 25.966
Вказівник перед цим фактичним передмістям Глибокої легковажно сповіщає латинкою: DIMKA. Російською назва звучить вже з іншим акцентом - мрійливо-романтичним таким, туманним.
Село ані легковажне, ані романтичне - буковинське воно, румуномовне, ось яке.
Проживає тут 1,8 тисяч мешканців, перша згадка про Димку - від січня 1775 р.
Якщо не доїжджаючи кілька метрів до яскраво-жовтої напів-дерев’яної, напів-бляшаної Петропавлівської церкви (1902) звернути праворуч і проїхати кількасот метрів, перед очима постане музей-садиба великої української письменниці Ольги Кобилянської (27.11.1863, Гура-Хуморулуй - 1942, Чернівці).
Для мене Ольга Кобилянська - знаковий український літератор. Якби не її "Земля", хто знає, чи була б я такою, як є. В середині 1990-х вишами України прокотилася хвиля додаткових годин української літератури. Нам, студентам англо-російської групи, теж дали пару на тиждень. І тоді я перечитала багато що з української класики. Все було зовсім не так, як в школі, коли доводилося заучувати напам'ять описи природи з Нечуя-Левицького. Я просто отримувала задоволення від читання. Кобилянська - мега-письменниця, повірте. І Димка відіграла в її біографії чималу роль.
Вона народилася в багатодітній сім’ї галичанського урядовця і збіднілого шляхтича Юліана Кобилянського. Мати Ольги, спольщена німкеня Марія Вернер, була родичкою німецького поета-романтика Захарія Вернера. Марія так кохала свого чоловіка, що вивчила його рідну мову, перейшла в греко-католицизм і виховала своїх дітей в повазі до української культури. Тому з дитинства Ольга Кобилянська вільно володіла польською, українською і німецькою мовами. Перш ніж оселитися в Чернівцях в 1891 році, О. Кобилянська два роки мешкала у Димці, у маєтку бабусі. Саме в Димці юна письменниця почала працювати над повістями «Царівна», «На полях», «Людина». А реальна історія братовбивства, яка сталася у Димці в 1894 р., лягла в основу роману «Земля».
Меморіальний музей О.Кобилянської працює з 28 червня 1973 року. Мені не дуже пощастило - влітку 2008 р. в закладі йшов капітальний ремонт - готувалися до 145-річчя з дня народження письменниці. Обласний бюджет виділив на це 54 тис. гривень. Відновили стодолу (це я вже бачила), а також будинок напроти, де письменниця зупинялася під час останнього візиту у село в 1935 р. Крім необхідних ремонтних робіт димківська сільрада вклалася в оформлення однієї з кімнат хати-музею під фотовиставку "Сучасна Димка".
Біля скромної білої хати — стара криниця і гарна сосна. У дворі встановлено бюст О.Кобилянської.