Озерну документи згадують під 1469 роком. Ім'я поселенню дало не озеро, а став, котрий колись напувався водами річечки Висушки. Як то часто бувало, Озерна з часом рухалась - і не лише кріз час, а й в просторі. Те, що є Озерною зараз. колись називалося Заозерна або Велика Озерна (народ казав простіше - Озірна). А прабатьківщина поселення, Мала Озерна, вже давним-давно не існує - її колись спалили татари. В 1542 та в 1545 рр. документи величають Заозерну вже містечком. Біля ставу було облаштовано заплив, при розкопуванні котрого утворились такі помічні в ту епоху земляні вали (начебто їх все ще можна прослідкувати). В кінці запливу стояла міська брама - її пам'ятає сучасна вулиця Забрамська. Брама там є й зараз - але радше символічна, декоративна. її спорудили і відкрили 11 липня 1999 р. на честь 530-річчя першої згадки про Озерну. Ініціатором зведення брами був краєзнавець, автор книги про село Богдан Берестецький (вже покійний).
Коли в XVII ст. поселення належало батьку Яна ІІІ Якубу Собєському (Собеському), тут було зведено замок (в районі сучасної лікарні) та костел. В 1667 р. татари сплюндрували містечко - ймовірно, замок теж постраждав. Пізніше на місці замку виник двір-фільварок (наприкінці ХІХ ст. його власником був іудей Ямполер, власник лісу та гуральні)
Римо-католицька парафія в Озерній діяла з 1636 р. Існуючий зараз скромний мурований костел було освячено в 1864 р. В 1885 р. було побудовано також чималу цвинтарну каплицю.
В ХІХ ст. містечко оживало щопонеділка - тут проходили великі торги.В 1895 р. чимало озерчан емігрувало до Бразилії. Виїжджали також в Канаду, США та Прусію. В 1910 р. в Озерній нараховувалось 6139 мешканців. Так як серед жителів було майже 800 іудеїв, в містечку існувала божниця.
В 1920 р. в західній околиці Озерної оселилися 50 родин польських колоністів. В містечку на той час діяли постерунок, школа, гуральня, млин, крамниці, дві цегельні, пошта, каменоломня.
Троїцька церква (1893) була розписана в 1920-х рр. П. Ковжуном і М.Осінчуком.