English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Славна
Славна, церква. Ні, кома тут не зайва. 31 серпня 2009 року.
Cerkiew we wsi Slawna
Маєток (1900-ті роки) пана Бондаря.
Old building in Slavna

Карта

 

...Кордон* я вирішила переходити лісом: там точно людей не буде, буде спокійно. Після вчорашньої нічної зливи дорога-колія перетворилася на густе болотисте місиво, але ліс сам був дуже приємний. Там і одяг змінила**. Далі починалися горбисті поля - і напрямок втратити було не легко, а дуже легко. Втратила. На пагорбі побачила здаля якісь будівлі, довго звірялася з картою: все, що було по потрібний бік кордону, було на білому тлі, закордоння - на темнішому. На білому села в тому напрямі не було - чорт, то я ЗНОВУ на кордон пішла? Геть звідси, мені в інший бік.

І справді - за півкілометри попереду з'явилися оазою дерева посеред полів, а далі й дахи хатків. От і славно.

Я таки втрапила у Славну.

 

* - Кордон Львівщини і Тернопілля: я йшла пішки від Плугова.

** - Просто вранці було прохолодно, а до полудня стало спекотно.

Славні речі Славної

Суперова назва, трохи більше за 300 жителів, тотальне, епохальне просто (бо віком не в одну епоху) бездоріжжя (до Зборова всього 13 км, але піди їх подолай) - і пам'ятки, які нікому майже з краєзнавців невідомі. Ні, в каталозі В.Слободяна місцевої церкви (сама славна річ у Славній) теж немає. І дуже даремно: гармонійна і справді СТАРА.

Всі славняки (славчани? славняни?) впевнені: в 2010 році Покровській дерев'яній церкві виповнюється ТРИСТА років - це мені сказали і робітники, що перекривають дах (готують храм до ювілею, знімають стару бляху, яку вважають чомусь "англійською" і думають, що їй двісті років - і ставлять нову, блискучу до болю в очах), і бабуся, до якої мене направили по ключі (ключів в неї не було, але тим не менш), і середнього віку чоловік, котрий розказав мені про місцевий маєток (бабуся на те ж питання сказала, що нема маєтку, а от клуб - старий, ще за Польщі зводився. Бабуся живе в інфраструктурному раю, поблизу колодязя, храму, закритого магазину і клубу, вона може не знати, що край села є маєток - це я так себе вговорюю).

Я б навіть повірила, якби вже не знала, що Покровська церква насправді з 1790 р. Що теж ДУЖЕ солідно, нехай 220 і не 300. Тим більш, село відоме лише з 1765 р. - тоді воно було згадане у тарифі поголовного додатку (на той час в селі проживало 6 іудеїв). Хоча народна пам'ять - річ цікавіша за якісь документи: а пам'ять датує першу церкву на цьому місці ще 1680 роком (330!). Колись в храмі була "чудотворна" ікона Богоматері (XVII ст.), забрана в радянські часи до Почаївського музею.

Ой, я ще про назву не розказала. Легенду про неї (як і рік побудови церкви) вичитала в статті Г.В. Конвай з товстого томику "Зборівщина: історія і сьогодення" (Тернопіль, 2008). Отже, після Зборівської битви частина козаків не відійшла з основним військом, а залишилась на Зборівщині. Одружилися на дівчатах сусіднього Застав'я, осіли поруч, на пагорбі Славна. Пагорб так назвали на честь славної перемоги Богданового війська. Та так славно зажили, що невдовзі і жителі Застав'я переселилися до Славної. Першими поселенцями були козаки на прізвища Бруси, Баріди, Гуменні, Кучма (гм), Лучка. В лісі начебто є дві козацькі могили - не бачила, хоча в лісі була. Гарний.   

В Славній і назви вулиць славні: Зелена, Зборівська, Церковна, Надрічний провулок, хутір Хворостівка. Клуб (не брехала бабуся!) і справді старий: це, за Г.Конвай, колишня хата-читальня ім. Качковського. Ще з 1868 р. в селі діяла філіальна школа з українською мовою навчання.

Станом на 1880 р. в Славній проживало 460 жителів. 38 місцевих римо-католиків належали до парафії в Поморянах. В 1921 р. жителів було вже 723. В 1931 р. - 793. Ех...

Багато юнаків села стали січовими стрільцями і воїнами УПА. А найвідомішим славчанином Г.Конвай називає "відомого на весь світ дитячого поета" Романа із Славної (Роман Завадович, 18 грудня 1903 р.)

Край села в напрямку Пліснян - місцевий фельдшерський пункт і аптека. Колись тут була сільрада, а ще колись це був маєток пана Бондаря (за словами місцевих жителів). Прикрашений маскаронами-левами та родинним гербом будинок зараз той пан би не впізнав: з тильного боку всі маскарони пооббивані, дім вдягнутий у "шубу", герб збитий. Але все ще помітно, що споруда старовинна.Перше, що побачила в Славній. Славно.
Перше, що побачила в Славній. Славно.
Для автомобілістів - довідка про стан дороги.
A road to village of Slavna, Ukraine
Найцікавіше у Славній.
Найцікавіше у Славній.
Так заготовляють сіно.
Так заготовляють сіно.
Маєток пана Бондаря. Деталі.
Маєток пана Бондаря. Деталі.
Маєток пана Бондаря. Деталі.
Зруб Покровської церкви
Wooden church in Slavna, Western Ukraine
Знімають стару "англійську" бляху, якій начебто 200 років.
Wooden Trinity church in Slavna, Western ukraine
Ще раз церква в Славній.
Kirche in Slawna, Ukraine
Старожили кажуть, клуб звели ще за Польщі - відразу як клуб.
Старожили кажуть, клуб звели ще за Польщі - відразу як клуб.
І церква, і дзвіниця.
І церква, і дзвіниця.
Лише дзвіниця. Поруч мурована нова.
Лише дзвіниця. Поруч мурована нова.

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник