English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Кошилівці
Дзвіниця.
Дзвіниця.
Хеловін-2004.
Хеловін-2004.

Про те, як важливо дивитися по сторонам.

 Село по дорозі з Товстого до Язлівця. Начебто їдете собі на оглядини язлівецького замку і їдете, зупинок ніде не робите, бо навколо типовий (читай: прекрасний) подільський пейзаж: де-не-де на горизонті зазеленіє лісок, де-не-де машина підскочить на горбку (NB!: а де-не-де - і саме на описуваній трасі - є справжнісінький трамплін для залізних коней! Вгвинчуєшся головою у стелю авто і верещиш від захвату! Не проминіть!), де-не-де (як класно ритмізує речення це "де-не-де"! Майже як приспів у пісні) зустрінеться дорогою чепурне чи не дуже село з міксом нових "палаців" та старих мазанок та майже патетично виглядаючих руїн ферм з померлих совєцьких колгоспів. Так і до замку доїдете, духовно не просвітившись.

Тому - уважніше! Дорога лежить через село Кошилівці. А тут збереглася церква з дзвіницею ще з XVI століття! Дерев'яно-мурована, до речі. Комбінована, так сказати. Не кожне село таким похвалитися може. Варто оглянути. Саме для цього і треба дивитися уважно-преуважно: церква виникне вже майже в кінці села, ліворуч, вона буде трошечки знизу, а тому - малопомітною для непильного ока.

Ця малопоміченість була зауважена не лише мною у 1999 та 2000-му роках, а й, певно, сільською громадою, бо з свого природнього, гарного, НОРМАЛЬНОГО кольору - дерев'яного, звичайно ж, якого ще кольору може бути зрубний храм? - споруда переодяглася в яскравіші шати. Ви часто здибали у лісі сині дерева? От і я ні. А кошилівчанам так подобається! Більше того. Останнім часом храм ОББИЛИ БЛЯХОЮ. Совісті в попа - НУЛЬ.

Чудовий зразок подільської оборонно-сакральної архітектури Середньовіччя зараз нагадує яскраво-синю каструлю. А це ж тридільний храм, де прямокутні у плані нава та бабинець орієнтовані довгою стороною поперек повздовжної осі споруди. З заходу - могутні контрфорси. Колись над бабинцем була оборонна башта, та й вся цервка була мурована. Дерев'яні верхи з гонтовою покрівлею з'явились аж у XVIIIст. В ХІХст. невелике приміщення добудували до апсиди. Північно-західніше від храму знаходиться дзвіниця - також комбінована: перший ярус мурований, витончений другий, з галереєю - з дерева. На дзвіниці дата "1564". Навколо церкви, вздовж огорожі, збереглися старі хрести з напівзатертими написами.

Хоча археологів зацікавить навіть не храм, а те, що саме тут ще у 1870р. були проведені перші розкопки на території Східної Галичини, що і стало поштовхом для вивчення та дослідження трипільської культури. Бо саме у Кошилівцях було знайдено залишки поселення часів трипілля та розкішну кераміку тієї доби (зберігається у Львівських музеях).

Ще одно архи-цікаве фото з поїздки 31 жовтня 2004 року можна побачити в Галереї І. Запрошую.А ось такою церква була колись (права сторона листівки).
А ось такою церква була колись (права сторона листівки).
Хрести в паркані
Хрести в паркані
Таких там багато
Таких там багато
Трипільські тваринки
Трипільські тваринки
Хрест біля церкви.
Koszylowce, Podole
Одна з останніх світлин ДЕРЕВ'ЯНОГО храму (фото Ігоря Скальського). Зараз церква оббита бляхою. Тьху.
Вересень-2007
А було ж дерево... Жовтень-2000.
А було ж дерево... Жовтень-2000.
А було ж дерево... Жовтень-2000.
© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник