English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Нараїв
Нараїв. Церква Воздвиження Чесного Хреста (1830) з фіґурою поруч.
Нараїв. Церква  Воздвиження Чесного Хреста (1830) з фіґурою поруч.
Хрест біля гори в Нараєві. 3 березня 2010 р.
Хрест біля гори в Нараєві. Narajów

Координати: 49°31′45″ пн. ш. 24°46′27″ сх. д.

 

Досить велике село (понад 1,7 т.ж.) лежить в надзвичайно мальовничому місці неподалік кордону Тернопільської і Львівської областей. Місцева річечка має передбачувану назву Нараївка. Гарно тут дуже-дуже, а от ґрунти для рільницва занадто глинисті.

Довгий час Нараїв поділявся на дві частини: Нараїв-місто і Нараїв-село. Вперше поселення у документах згадане в 1443 р. Тоді Нараїв був власністю Миколи Нарайовського (Рафал Несторов в своєму нарисі про костел в Нараєві згадує факт заснування поселення Бартоломеєм Нарайовським гербу Яніна на початку XV ст.). Містечко розвивалося помалу, заважали набіги татарви (1480, 1520, 1591, 1620, 1666 рр.), пожежа 1638 р., холера 1830 р.

А було-таки містечком: ще до 1578 р. мало магдебургію і герб: срібну троянду на синьому полі. В той час поселення перейшло до рук магнатів Сенявських. Пізніше у власниках були Чарторийські, Любомирські і Потоцькі. Саме Станіслав Потоцький надав гроші на зведення мурованої церкви, яка збереглася до нашого часу (1830-1836).

Мав Нараїв династію дерев'яних костелів (перший з ряду був знищений ще близько 1591 р.) і замок з двома брамами (1658). Ульріх фон Вердум так занотував у своєму щоденнику:

"Є це мале місто, оточене земляним муром, на захід від значного струмка на пагорбах і між ними розміщене. Місто має кілька передмість. (...) Належить до коронного хорунжого Сенявського". Відомо, що на валі був паркан, згаданий у інвентарі бережанського ключа за 1698 р. Там Нараїв описаний наступним чином: "парканом гонтами побитим довгола обнесене. Брами дві: одна бережанська, на її верху будинок, зведений з дерева, в котрому вікна в дерев'яних рамах, двері на залізних завісах (...) друга брама дунаївська, на її верху башта з дерева побудована".

В 1709 р. поселення зруй­нували війська Шмигельського, після чого оборонні паркани, які оточували Нараїв, частково порозбирали.

 

І ще цитата: з IV тому "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich":

"В лісах багато кабанів, звірини у достатку. (...) Містечко бідне, погано забудоване будиночками і корчмами з дерева; мешканці убогі як ізраіліти, так і християни, займаються виключно сільським господарством".

Не все тут вірно: бо не всі займались рільництвом. В ті часи в селі проживало кілька династій, які виготовляли кам'яні надгробки.

Від мурованого костелу, освяченого в 1904 р., нічого не лишилося. В Другу світову храм то обшукували радянські війська (бо солдатам ввижалося, що ксьондз засів на вежі з кулеметом і всіх розстріляє), то німці влаштовували у приміщенні склад борошна, а в плебанії пекарню. 22 липня 1944 р. нацисти, які відступали, підпалили костел. Згоріло все, навіть вежа з годинником. Близько 1955 р. руїну розібрали на каміння. Дзвони дісталися місцевій церкві.Фіґура біля храму
Нараївські скульптури
Дуже синій святий
Нараївські скульптури
Меморіальні дошки
Нараїв. Меморіальні дошки
Нараїв. Церква Воздвиження Чесного Хреста (1830) з фіґурою поруч.
Нараїв. Церква  Воздвиження Чесного Хреста (1830) з фіґурою поруч.
Нараїв. Церква  Воздвиження Чесного Хреста (1830) з фіґурою поруч.
Костел Марії Сніжної в Нараєві. Фото до 1939 р. З XV т. "Костелів і кляшторів давнього воєводства руського".
Костел в Нараєві. Фото до 1939 р. З XV т. "Костелів і кляшторів давнього воєводства руського"
Костел в Нараїві. Фото до 1939 р. З XV т. "Костелів і кляшторів давнього воєводства руського"

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник