English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Мельниця на Волині
Костел у Мельниці Ковельського району на Волині.

Карта

51°9′5″ пн. ш. 25°6′8″ сх. д.

 

Відповісти на питання "Варто було так далеко пертися, щоб побачити так мало?" мені буде нелегко. Все-таки - варто. Завжди-завжди варто. Дромоман я чи не дромоман? Цікавить мене історія рідного краю чи ні? :)

Отже, село (570 жителів) між Ковелем та Луцьком, в 10 кілометроах на північний-схід від Голобів. Назва досить поширена в Україні, тому не варто плутати, скажімо, з тезкою-містечком в Борщівському районі.

 

Те, що Мельниця на Волині - поселення давнє, красномовно засвідчують вали князівських часів, що дотепер прослідковуються на околиці села. Та така пам'ятка потішить хіба археологів. Вже в XIV ст. Мельниця хизувалася статусом містечка. Була королівщиною і власністю князя Любарта, з XVI ст. належала Захоровським, потім Семашкам, з XVII ст. - Качовським, з початку XVIII ст. - Хораїнам, з 1704 р. - Маневським.

Любителів архітектури в селі чекає лише костел (1802 р., за іншими даними, зведений у 1749 р. луцьким підкоморієм Єжи Ольшанським), фундований представниками відомої магнатської родини Грохольських. Первісний, ще дерев'яний костел зафундував тут в 1705 р. чернігівський підкоморій Людвиг Маневський. Намальований на блясі місцевий образ Богоматері за переказами колись належав Яну Собєському - звитяжний король брав ікону з собою у військові походи. До Відня теж брав. Невдовзі образ прославився як чудотворний - і в Мельницю потягнулися прочани.

Грохольським Мельниця належала недовго у XVIII ст., в ХІХ-му вже - Корженьовським, Радзішевським і Чарнецьким, так що я б скоріше вірила версії про 1749 р.

 

Стан споруди, як і слід було очікувати, жахливий. Завалений дах, розписані ідіотськими графіті стіни, дерева на стрісі, пустка та запах сечі. Знайти для храму гарний ракурс неймовірно важко - дерева, що взяли святиню в тісне кільце зеленої облоги, всіляко заважають зробити вдалий кадр своїми високими кронами.
Місцеві діти незрозуміло спостерігають за прибульцями, що лазять напіврозваленим костелом: і чого приїхали? Невже на руїну поглядіти?

Мельниця, 1917 р.
Мельниця, 1917 р. Перша світова війна

Все, що було тут польського, а, отже, й католицького, вкрито товстим шаром забуття. Товстішим, аніж шоколад на дорогому морозиві. Воно й не дивно: там, внизу, ховається стільки страшного, скривавленого, зболеного з обидвох сторін, що не варто тягнути за пластир пам'яті: рани ще ятрять. І довго ще не заспокояться.
Поляків тут не любили. Особливо - після пацифікації. Іноді думаєш, що за гедзь перекусав нормальних людей на початку ХХ століття, чому вони так остервеніло винищували одне іншого, за що? Не зрозуміти...

Знаю, що 18 березня 1943 р. в Мельниці було люто вбито місцевого ксьондза Вацлава Маєвського з групою вірних. Шо дає мені це знання, окрім здогадки, що храм діяв принаймні до 1943-го? А нічого.

Путівник по Волині Мєчислава Орловича іменує Мельницю "жидівським містечком", в якому налічувалося 2 400 жителів. Не так і мало як на 1929 рік.

До Першої світової в містечку були: церква, костел св. Йосипа, синагога, власний бровар та два млини. Костел зберігся, про інше важко сказати. Адже вже тоді ці місця були нещадно здевастовані війною. А далі було ще гірше... Костел, в якому зараз не дуже й легко вгадати ампірну будівлю, за росіян змінив віросповідання: став церквою. Парафію з Мельниці перенесли до Голобів. А коли в 1916 р. цими землями прокотилася хвиля світової війни, храм не витримав. Після артилерийської атаки німців залишилися від святині лише голі стіни. Де подівся гарний образ святого Франциска авторства Чеховича з середини XVIII ст. - невідомо. Згорів? Вцілів - і був вивезений до Польщі? В 1923 р. святиню повернули римо-католикам. Відбудовував костел св. Йосипа у 1929 р. граф Станіслав Чарнецький - в первісному, бароковому вигляді. На якийсь час повернулася до храму "чудодійна" ікона. (В 1946 р. селяни, котрих експатріалузвали до Польщі, забрали образ з собою - зараз він знаходиться у Хелмі). Після Другої світової костел якийсь час слугував зерносховищем.

В 1942 р. нацисти вбили у Мельниці близько 700 євреїв. На місцевому цвинтарі начебто збереглася неокласицистична каплиця.

 

Як знаєте щось про долю цього села та його пам'яток - поділіться знаннями. Буду вдячна. А то все, що маю - це спогади про осінній теплий вечір десь далеко-далеко на Волині, старий костел та здивованих місцевих дітлахів...Карта. Згодиться в пошуках.
Карта. Згодиться в пошуках.
Знову карта. Червона точка - вали
Знову карта. Червона точка - вали
Стара поштівка. Центр Мельниці.
מלניצה (Мельниця) היא עיירה הנמצאת כ-30 ק"מ מהעיר המחוזית קובל בפלך ווהלין באוקראינה
На горизонті видно вали
На горизонті видно вали. Мельниця Ковельського району
У костелі св. Йосипа
У костелі св. Йосипа. Волинське село Мельниця (Ковельщина)
Взагалі-то Vobiscum... Неучі.
Взагалі-то Vobiscum... Неучі.
Дах святині
Дах святині
Храм в 1916 р. Та чи в тій Мельниці?
Храм в 1916 р. Та чи в тій Мельниці?

Замки і храми України - некомерційний проект, що роками підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 4996 4440 7668, євровий - 5168 7573 7196 8977, payPal - uhaha@ua.fm
Будемо дуже вдячні за будь-яку пожертву.

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник