Все, що було тут польського, а, отже, й католицького, вкрито товстим шаром забуття. Товстішим, аніж шоколад на дорогому морозиві. Воно й не дивно: там, внизу, ховається стільки страшного, скривавленого, зболеного з обидвох сторін, що не варто тягнути за пластир пам'яті: рани ще ятрять. І довго ще не заспокояться.
Поляків тут не любили. Особливо - після пацифікації. Іноді думаєш, що за гедзь перекусав нормальних людей на початку ХХ століття, чому вони так люто винищували одне іншого, за що? Не зрозуміти...
Знаю, що 18 березня 1943 р. в Мельниці було люто вбито місцевого ксьондза Вацлава Маєвського з групою вірних. Шо дає мені це знання, окрім здогадки, що храм діяв принаймні до 1943-го? А нічого.
Путівник по Волині Мєчислава Орловича іменує Мельницю "жидівським містечком", в якому налічувалося 2 400 жителів. Не так і мало як на 1929 рік.
До Першої світової в містечку були: церква, костел св. Йосипа, синагога, власний бровар та два млини. Костел зберігся, про інше важко сказати. Адже вже тоді ці місця були нещадно здевастовані війною. А далі було ще гірше... Костел, в якому зараз не дуже й легко вгадати ампірну будівлю, за росіян змінив віросповідання: став церквою в проросійському стилі. Велетенською. Гігантською. Мегаломанською. Самі на архівних картинках бачите.
Парафію з Мельниці перенесли до Голобів. А коли в 1916 р. цими землями прокотилася хвиля світової війни, храм не витримав. Після німецької атаки артилерії залишилися від святині лише голі стіни (за іншими даними, це сталося у 1918-му, але пам'ятаючи хронологію війни, я б ставила таки на 1916-тий).
Де подівся гарний образ святого Франциска авторства Чеховича з середини XVIII ст. - невідомо. Згорів? Вцілів - і був вивезений до Польщі? В 1923 р. святиню повернули римо-католикам. Відбудовував костел св. Йосипа у 1929 р. граф Станіслав Чарнецький - в первісному, бароковому вигляді. На якийсь час повернулася до храму "чудодійна" ікона. (В 1946 р. селяни, котрих переселили до Польщі, забрали образ з собою - зараз він знаходиться у Хелмі). Після Другої світової костел якийсь час слугував зерносховищем.
В 1942 р. нацисти вбили у Мельниці близько 700 євреїв. На місцевому цвинтарі начебто збереглася неокласицистична каплиця.
Як знаєте щось про долю цього села та його пам'яток - поділіться знаннями. Буду вдячна. А то все, що маю - це спогади про осінній теплий вечір десь далеко-далеко на Волині, старий костел та здивованих місцевих дітлахів...