English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Єлиховичі
Костел Воздвиження Чесного Хреста в Єлиховичах, 28 квітня 2010 р.

Карта

Широта - 49.836, довгота - 24.938.

 

Ще один вкрай симпатичний релікт міжвоєнної епохи, розташований всього в 5 км на північний схід від Золочева.

Село (800 жителів) відоме з 1447 р., коли ним владарював Глебко Хілецький, а в 1464 р і 1478 р. - Барбара і Павло з Олеська. З 1598 р. - власність Собєських. 14 червня 1627 р. Якуб Собєський надав Єлиховичі  золочівському пробоству, якому село й підпорядковувалось аж до ХХ ст.

В 1937 р. золочівський священик  Каетан Грушецький помінявся земляними наділами з господарем Кусем з Єлиховичів, отримавши таким чином місце для будівництва каплиці. Ще два наділи передала під храм громада Єлиховичів (частину луки та цвинтаря). Формально дарчу угоду закріпили 9 серпня 1938 р., хоча ще 26 січня 1938 р. датуються кошторис, технічний опис та статистичні викладки, виконані львівським архітектором Лаврентієм (Вавжинцем) Дайчаком (1882-1968). Проект костелу, виконаний Дайчаком, убло затверджено архієпископом Б. Твардовським ще 14 лютого 1938 р.

Швидше за все, костел не лише збудували в тому ж році, а й освятили. Священика свого село не мало, у великі свята приїздив ксьондз із Золочева.

В 1945 р. костел було закрито, в 1950-му храм перетворили на зерносховище. В 1985 р. завалиласявежа сигнатурки. В 1993 р. храм повернули вірним, розпочався ремонт. Святинею спільно користуються віруючі як римо-католицького, так і греко-католицького обрядів. Скромне костельне начиння дісталося Єлиховичам від золочівського парафіяльного храму.

Ще сам Л.Дайчак з втіхою відмічав у своєму щоденнику, як чудово вдалося створити враження оборонного храму завдяки нижньому кам'яному ярусу стін та кутовим башточкам. Швидше за все, саме такий вигляд і замовляли в майстра замовники. Тоді й сама польська влада розглядала костели, які множилися на галичині, як своєрідні "фортеці" віри - звідси й така тяга до псевдо-оборонності (згадаймо Куровичі). Як би не було, та храм в Дайчака й справді вийшов напрочуд гармонійним, вдалим, гарно "посадженим" в оточуючий рельєф.

Саме Дайчак, до речі, був автором чудового конструктивістського храму в Хлопах (Переможному) в 1936 р., перебудови храму в Надвірній.Л.Дайчак. Проект костелу в Єлиховичах, 1938 р.
Костельне начиння - з Золочева. Фото з 13 тому "Костелів і кляшторів давнього воєводства Руського".
Костел в профіль.
© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник