English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Підгайці
Костел в Підгайцях 25 травня 2009 р.
Костел в Підгайцях 25 травня 2009 р.
Аерофотозйомка у липні 2018 року. Від залишків даху не лишилося і сліду.
Аерофотозйомка у липні 2018 року. Від залишків даху не лишилося і сліду.
Центр Підгайців з ратушею. Літо-2018.
Центр Підгайців з ратушею. Літо-2018.

Чи є ще час бити на сполох?

Карта

Координати: 49°16′30″ пн. ш.25°08′03″ сх. д.

Біля 2,7 тис. мешканців.

 

Підгайці - невеличкий райцентр на південному заході Тернопільської області. Досить довго місто входило в Бережанський район, аж поки чи то в кінці 80-х, чи то на початку 90-х рр. ХХ століття не стало районним центром, тим самим відновивши історичну та адміністративну справедливість: адже здавна Підгайці були торговим та адміністративним центром, за Австрії та ІІ Речі Посполитої тут було повітове староство. Та й за совєтів ситуація була схожа: з 1939 року місто стало центром невеликого району, а у 60-х роках втратило й цю функцію. Трохи додають чисельності малолюдному місту (населення менш як 10 000 чоловік) села-сателіти. Навколо Підгайців ореолом розтяглися села Старе Місто, Голендра, Галич та Сільце, які практично стали передмістями, хоча адміністративно до Підгайців не належать.

Лежить це колись напрочуд сильно укріплене містечко в долині річки Коропець. На річці городяни колись утворили два чималих ставки. Одне з передмість дотепер називають Нова Гребля. А навколо - зелені пагорби мальовничого Опілля (до 400 м над рівнем моря). Саме місто теж лежить порівняно високо - 392 м. над рівнем моря, через що сніг тут лежить на два тиждні довше, ніж в сусідніх районах. Тому місто часом називають "Зимними Підгайцями".

Трохи про топоніміку і військові подвиги.

Стара ратуша. Фото 1916р.
Стара ратуша. Фото 1916р.

Трохи про топоніміку, з якою тут все більш-менш зрозуміло. Назва міста походить, звичайно, від гаїв, поблизу яких було закладено перші оселі. За кілька кілометрів на схід від Підгайців, на лівому березі Коропця є село Загайці. Як не шкода, та зараз від лісів-гаїв, які колись, очевидно, були між цими оселями нічого не залишилося.

Найдавніша згадка про Підгайці зустрічається в літописах під 1539 роком. Сильні укріплення міста приносили іноді славу полководцям та королям, а от самому місту діставались лише руїни та занепад. Відомо, що в 1667 році тут зазнали поразки загони татаро-турецьких полчищ. Тоді майбутній король Польщі Ян ІІІ Собєський зі своїми загонами 17 днів стримував східну навалу. 1675 року місто знищило дотла турецько-кримське військо Ібрагіма Шишман-паші, який йшов на Львів.

В 1698 році Ф.К.Потоцький розгромив тут в черговий раз татарське військо. У 1915-1917 роках Підгайцями кілька разів проходив російсько-австрійський фронт, залишаючи після себе руїни.

Під час боїв 1944 року було знищено 70% міських будівель, виведено з ладу залізницю Львів - Перемишляни - Бережани - Підгайці - Бучач, спалено електростанцію, млин, клуб і бібліотеку, виведено з ладу залізницю, яка сполучала Підгайці з Львовом. Розстріляно тисячі мешканців. (Майже 40 % міського населення до війни складали євреї). Після війни багато місцевих поляків було депортовано до Сибіру.
Колись місто було оточене рядами валів та ровів з водою, майже всі його архітектурні пам'ятки й дотепер зберегли оборонний характер. Найголовніша з них - замок Чарторийських - дійшла до нас хіба що фрагментами фундаментів (якщо хтось знає, де вони конкретно, дайте знати!). Але збереглися інші пам'ятки в містечку.

То що ж лишилося?

Портал Успенської церкви
Портал Успенської церкви

По-перше, це широковідома Успенська церква (1650-1653) з надзвичайно цікавими бійницями навколо фасаду - церква-воїн, як і багато інших седеньовічних храмів Поділля. Споруда унікальна, другої такої немає на теренах України. Церква тридільна, триверхна, з глибокими пивницями, з розкішним бароковим вівтарем XVIII сторіччя (первинний іконостас з XVII сторіччя зберігається зараз в Київському Державному музеї національного мистецтва).

На жаль, під час чергового візиту в місто у 2016 році неприємно вразила трансформація храму: верхи замінили на якісь про-російські пузаті цибулинки. У нашій архітектурі куполи ніколи не були ширшими за барабани. Але в Підгайцях, здається, про це не чули.


Збереглися руїни колись величного костелу, вибудованого в 1634 році з місцевого пісковику, хрестового в плані. Дзвіниця, збудована в 1643 році в ренесансному стилі, має виразний оборонний характер. Її верхня частина була добудована на початку ХХ ст. на місці старої, зруйнованої ще в XVII ст. До головного фасаду примикають дві каплички. Споруда стоїть без даху, всередині - пустка, стан храму аварійний і ніякі роботи по спасінню цієї пам'ятки архітектури не ведуться. Серце стискається від такого. Недалеко стоїть обеліск Адаму Міцкевичу, споруджений в 1897 році з нагоди 100-річчя з дня народження поета. Зберігся будинок, де певний час жив відомий польський композитор Ф.Шопен (!).


Збереглися також руїни оборонної синагоги XVI сторіччя, яку я побачила лише під час візиту в місто у 2009 році. Непримітна споруда, хоча й найстаріша в місті, збудована перед 1640-м роком. Її фото в галереї поруч - не моє.


Є ще дерев'яна Спаська церква 1772 року з дзвіницею середини ХІХ століття - типова церква галицької школи.


Має місто й старий єврейський цвинтар.
На центральній площі Підгайців - невелика ратуша, навпроти якої звели храм досить традиційної архітектури.

Сумно, сумно від цих подільських містечок, щемно всередині - але ж сумно... Гине минуле краю, а людям все одно. Страшно.



Pidhajzi (Podhajce bzw. bis in die 1870er Jahre Podhayce), Stadt in der westlichen Ukraine
Pidhaitsi (Podhajce), small city in the Ternopil Oblast of western Ukraine
Квадрокоптером над Підгайцями
Костел в Підгайцях з неба
Костел в Підгайцях з неба
Костел в Підгайцях з неба
Костел у Підгайцях-2018
Підгайці-2018
Центральна площа у Підгайцях
Той самий костел у 1905р.
Той самий костел у 1905р.
Стара поштівка з видами міських інституцій.
Стара поштівка з видами міських інституцій.
Приміщення суду
Приміщення суду в Підгайцях.
Успенська церква і ратуша у 1908р.
Успенська церква і ратуша у 1908р.
Один з старих будиночків.
Один з старих будиночків.
Ратуша зараз
Ратуша зараз
Успенська церква. 15.05.05
Успенська церква
Успенська церква. 8.05.16
А отак зараз у костелі
А отак зараз у костелі
Пам'ятник Міцкевичу поблизу костелу. 15.05.05
Пам'ятник Міцкевичу
Пам'ятник Міцкевичу вже з орлом. 2018 р.
Синагога
Синагога
Кіркут
Кіркут
Каплиця на цвинтарі.
Каплиця на цвинтарі.
Виконком у Підгайцях
Виконком у Підгайцях

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник