По-перше, це широковідома Успенська церква (1650-1653) з надзвичайно цікавими бійницями навколо фасаду - церква-воїн, як і багато інших седеньовічних храмів Поділля. Споруда унікальна, другої такої немає на теренах України. Церква тридільна, триверхна, з глибокими пивницями, з розкішним бароковим вівтарем XVIII сторіччя (первинний іконостас з XVII сторіччя зберігається зараз в Київському Державному музеї національного мистецтва).
На жаль, під час чергового візиту в місто у 2016 році неприємно вразила трансформація храму: верхи замінили на якісь про-російські пузаті цибулинки. У нашій архітектурі куполи ніколи не були ширшими за барабани. Але в Підгайцях, здається, про це не чули.
Збереглися руїни колись величного костелу, вибудованого в 1634 році з місцевого пісковику, хрестового в плані. Дзвіниця, збудована в 1643 році в ренесансному стилі, має виразний оборонний характер. Її верхня частина була добудована на початку ХХ ст. на місці старої, зруйнованої ще в XVII ст. До головного фасаду примикають дві каплички. Споруда стоїть без даху, всередині - пустка, стан храму аварійний і ніякі роботи по спасінню цієї пам'ятки архітектури не ведуться. Серце стискається від такого. Недалеко стоїть обеліск Адаму Міцкевичу, споруджений в 1897 році з нагоди 100-річчя з дня народження поета. Зберігся будинок, де певний час жив відомий польський композитор Ф.Шопен (!).
Збереглися також руїни оборонної синагоги XVI сторіччя, яку я побачила лише під час візиту в місто у 2009 році. Непримітна споруда, хоча й найстаріша в місті, збудована перед 1640-м роком. Її фото в галереї поруч - не моє.
Є ще дерев'яна Спаська церква 1772 року з дзвіницею середини ХІХ століття - типова церква галицької школи.
Має місто й старий єврейський цвинтар.
На центральній площі Підгайців - невелика ратуша, навпроти якої звели храм досить традиційної архітектури.
Сумно, сумно від цих подільських містечок, щемно всередині - але ж сумно... Гине минуле краю, а людям все одно. Страшно.