Більшість полтавчан знає цей будинок, збудований в 1810 р., як кінотеатр ім. Котляревського. Після відновлення споруди в 1947 році (архітектори Д. Литвинцев, Д. Гольдінов, Н. Черняховець, Л. Вайнгорт) воно, здається, набуло рис популярного в той час "сталінського ампіра" - принаймні з усіх будинків на Круглій площі цей один викликав в мене запитання щодо свого віку. Здалося мені, що це саме сталінських часів споруда.
Будинок двоповерховий, шестиколонний портик, що прикрашає його фасад, встановлено на виступі першого поверху. Ще елементи декору - капітелі коринфського ордеру та глибока рустовка стін. Колись фронтон був прткрашений старовинним гербом Полтави, а в нішах поміщалися алегоричні скульптури.
На початку ХІХ ст. Губернське дворянське зібрання було головним органом цієї суспільної верстви населення. Дворянський маршал, якого обирало зібрання раз на три роки, підкорявся безпосередньо губернатору і разом з ним вирішував всі питання з приводу управління губернією. Серед полтавських предводителів були Семен Михайлович Кочубей, Лев Вікторович Кочубей, Михайло Михайлович Мілорадович, Олексій Федорович Данилевський, Дмитро Петрович Белуха-Кохановський, відомий меценат. Ім'я останнього колись носив сквер на початку вул. Пушкіна.
Дворянське зібрання вирішувало питання про ведення дворянських родословних книг, прийом та виключення з дворянства, прийом дітей шляхетного походження до навчальних закладів, влаштування літніх дворян в спеціальні дворянські приюти, призначення шляхтичам пенсій тощо.
Ділянку на Круглій площі купив під будівництво споруди князь Куракін, а до того зібрання містилося в будинку лікаря Тишевського. Є версія, що споруда була зведена за проектом губернського архітектора Амвросімова. При плануванні приміщень вирішили дворянам кожного уїзду виділити окрему кімнату.
Те, що будинок відрізняється від інших споруд на площі, помітила не лише я. Історик Рудинський писав: "Дворянський Дім - характерна споруда для стилю ампір, більш елегантна, хоча й з деякими відступами від суворої простоти двух інших" (Губернських присуственних місць і будинку губернатора).
Маленькі вікна на третьому ярусі виконували роль додаткового освітлення головного залу будинку. Крім залу, тут ще були приміщення для депутатського дворянського зібрання, губернська продовольча комісія, канцелярія губернського маршала, публічна бібліотека і кімната, відведена під губернський музей.
В дні виборів губернського маршала, коли в Полтаву з'їжджалися дворяни з всієї губернії, тут проводилися пишні бали. Для цього спеціально запрошували військові оркестри. Співав знаменитий Переяславський архиєрейський хор. В сквері поблизу Дворянського зібрання влаштовували фейєрверк.
В цьому будинку бували П.Чайковський, А.Скрябін, М.Мусоргський, С.Рахманінов, Ф. Шаляпін, А.Рубінштейн, Г. Державін, М.Ярошенко, М.Башкірцева, Г. М'ясоїдов.
Ліквідовано Дворянське зібрання було 9 лютого 1919 року постановою Раднаркому України. В будинку в 1920-30-х влаштували пролетарський клуб ім. К. Маркса.