В радянські часи ізмаїльський порт став одним з найбільших на Дунаї.
На жаль, від легендарної фортеці, яку штурмом брали війська О.Суворова в 1790р., зараз майже нічого не лишилося: за мирною угодою 1856 року її підірвали. На території форпосту зараз розташована мечеть XVI ст., де працює діорама штурму Ізмаїла. (А от старі листівки показують серед збурених валами та земляними укріпленнями землях колишньої фортеці відразу два монастирі - а зовсім не мечеть).
Славні часи... Суворов надіслав туркам ультиматум: "Я з військами сюди прибув. 24 години на роздуми про здачу — воля, перший мій постріл — вже неволя, штурм — смерть". На що командувач гарнізону Айдозлі-Мехмет відповів: «Скоріше Дунай зупиниться в своїй течії і небо впаде на землю, ніж підкориться Ізмаїл». Він був впевнений: твердиня, укріплена французькими та німецькими військовими інженерами, вистоїть. На 11 бастіонах чатували 260 гармат. Гарнізон складався з 35 тисяч воїнів. Суворівські вояки захопили фортецю за один день, і в цьому їм допомогли козаки під командуванням отамана Антона Головатого, які першими увірвалися в твердиню. До речі, в наступному штурмі Ізмаїлу в 1808 р. брав участь автор «Енеїди» Іван Котляревський. А ще тут бував в 1821 р. О. Пушкін — шукав могилу Овідія, оглядав руїни фортеці та гарнізонну церкву, а потім написав про місто:
«Сия пустынная страна
священна для души поэта.
Она Державиным воспета
и славой русскою полна».
В 1891 р. тут записував бесарабський фольклор Максим Горький, а наступного року в Ізмаїл приїхав Михайло Коцюбинський, який пізніше напише збірку «Бесарабські оповідання». 1897 рік — візит в Ізмаїл письменника В. Короленко. Звідси родом відомий польський хімік Віктор Кемула.
Ізмаїл, розташований в одній з найзахідніших точок півдня України, віддалений від інших частин країни, встиг навіть побути обласним центром: Ізмаїльська область існувала з 7 грудня 1940 р. (коли місто разом з цією частиною Бесарабії відійшло до УРСР) до 15 лютого 1954 року.
В Ізмаїлі сьогоднішньому працюють музей О. Суворова та його відділ - діорама "Штурм фортеці Ізмаїл"; філіал Одеського краєзнавчого музею; філія одеської картинної галереї; Будинок художника. Суворівський музей довгий час (2004-2009 рр.) був на ремонті. Діорама розташована на місці колишньої фортеці. В старовинному двоповерховому особняку (ХІХ ст.), який колись належав купцю І гільдії Ф.П. Тульчіанову, по вул. Котовського, 51, з 1990 року працює ізмаїльський краєзнавчий музей. У дворі музея розташований старовинний двоповерховий флігель в балканському стилі.
Туристів чекають готелі «Дунай», «Грін Холл», «Ізмаїл», «Гостинний Двір» та «Фієста».
Шкода, але чи не єдиний надійний спосіб потрапити в Ізмаїл - автобуси і маршрутки, а траси тут розкішним асфальтом не відрізняються. Потяг з Одеси до Ізмаїлу існує, але ходить, здається, навіть не щодня. Є навіть аеропорт, але простим туристам він нічим не допоможе.