Хоча й на початку ХХ ст. Жаб'є цілковитою глушиною не було: працювали телеграф, суд, податковий уряд, пошта, біла греко-католицька прафія (а римо-католиків чекали понад 30 км не надто хорошої дороги до Косова, тільки скільки їх було тоді, цих римо-католиків? Мізер. І зараз мізер). Працювали кілька магазинів, мали практику лікарі Мілгром і Невестюк, були аптека, санаторій для сиріт, фундований графом Скарбеком, і крайовий шпиталь для сифілітиків. Хвороба ця вважалася дуже поширеною на Гуцульщині - діти гір просто називали її "домашньою хворобою". Самі домірковуйте. чому так було.
Тодішнє Жаб'є розлягалося в горах широко: від Чорногори на південному заході - до Микуличина на заході, від Гриняви на сході - до місця з'єднання Чорного та Білого Черемошів. Адміністративний центр був у найбільш північному з присілків - Слупейці. Саме там знаходився і мережевий готель тих часів "Дворик Чорногорський" (ліжкомісце без матрасу обійшлося б туристу в 1,4 крони, з матрасем - в усі дві крони). Слупейка була й найнижчим з присілків - "лише" 633 м. над рівнем моря - а деякі частини Жаб'єго забирались в гори на висоту в понад кілометр.
Тодішніми лісами, більш дрімучими, більш могутніми, завідували держава та рід Скарбеків. І тоді, і зараз ліси відповідали за кришталеву чистоту місцевого повітря.
Сюди приїздили подихати, подивитись на гуцулів, позбирати в лісах гриби-ягоди - а найдосвіченіші мандрівники брали тут низький старт перед Чорногорою - до Поп-Івана вже зовсім поруч, а далі по хребту- і аж до Говерли з Петросом... Хоча найекзотичнішою, найцікавішою була екскурсія-сплав на плотах-дарабах, разом з гуцулами-лісорубами. Двічі на тиждень туристів катали на дарабах - або до Устерик, або аж до Кутів і Вижниці.
Про ті часи у містечку зараз пам'ятає хіба закутана в бляху дерев'яна церква Посвячена на честь чи то св.Юра (Георгія), чи то на честь Пресвятої Богородиці. На жаль, я не знаю року її побудови - думаю, це якраз початок ХХ століття. Поруч - пам'ятники Кобзарю, Івану Франку, фігура богоматері - цілком собі міський з виду центр. Хоча ознака міста - громадський міській транспорт. а в Верховині, не дивлячись на її розміри, такого немає.