English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Барвінків
Черемош і буковинський берег з Барвінкова.
Черемош і буковинський берег з Барвінкова.

Карта

Координати: 48°07′04″ пн. ш. 25°01′58″ сх. д.

 

Затишне маленьке (населення близько 290 чоловік) село на березі Черемоша, в Верховинському районі. До Буковини тут - залізний міст, і, здається, з Вижницею і Путилою автобусне сполучення краще, аніж з рідним райцентром.

Назва в села - як в кафе родом з заполітизованих шістедесятих. Тоді всі заклади харчування були або "Пролісками", або "Юностями", або "Барвінками". Не здивуюся, якщо топонім відносно новий, радянських часів (а саме село вперше згадується ще в 1720 році).

Миколаївська церква

Миколаївська церква в селі Барвінків.
Миколаївська церква в селі Барвінків.

Вона настільки типова, що аж ніяково про неї писати. Традиційна як християнство. Яскрава як уявлення гуцулів про життя, красу і красиве життя. Дерев'яна як ліси навколо. Вкрита бляхою як народна мудрість, блін. Таких в Прикарпатті як не сотні, то десятки. Еталон. Парагон. Зразок.

Зведено храм в 1867 році. Дзвіниця поруч, напевно, більш свіжа, мурована, з сиротливим дзвоном-одинаком.

 

Але є в барвінківській церкві одна хитрість - теж, проте, типова для гуцульських храмів. Булгаківський Воланд, здається, вчився розширювати простір тісних московських квартир в гуцульських мольфарів. Бо Миколаївська церква - зовні маленька, камерна, крихітна. А всередині храм вражає простором і масштабами. Як таке можливо?

Іконостас виглядає на старий, принаймні з часів побудови. Розписи хоч і дещо наївні, але виконані явно професійним художником, не надто аляповаті. Все заквітчано рушниками, килимками, пластиковими квітами (в раю, певно, на думку гуцула, все в таких ось жутких розочках). Та з пластиковими квітами ще якось можна примиритися. Але з Ісусом в оточенні флюорисцентних ялинкових гірлянд - ні, це вже за межею добра і зла, це інший вимір краси і нове розуміння світоча істини.

Гуцулія, що й казати. :о)

Для мене було сюрпризом знайти цей хрестовий одноверхий храм в чотиритомнику "Памятники архитектуры и градостроительства УССР" (Том 2, ст. 220). Ще більшим - побачити святиню в тому вигляді, про який зараз можна лише мріяти: без обридливої бляхи і яскравої жовто-зеленої фарби. Автентичною церква була красунею, з симпатичним підашш'ям і декоративною главкою над бабинцем. Зараз нагадує велетенський семафор в дуршляку.

І таки я виявилася права, дзвіниця ще 25 років тому була дерев'яною, двоярусною з піддашш'ям. Куди ділася? Втікла від тотального несмаку у вирій?



Барвінківчаночка. 1939р.
Барвінчаночка. 1939р.
Ще у 80-х було на що глянути
Миколаївська церква в селі Барвінків.
Типова місцева хата. Вирвиоко. Або радість для очей. Як кому.
Барвінків. Типова місцева хата. Вирвиоко.
Інтер'єрна пістрявість
Барвінків, церква, Інтер'єрна пістрявість
Барвинков (Барвінків) — село в Верховинском районе Ивано-Франковской области Украины
Ікони з лампочками. Розпис стелі.
Барвінків. Ікони з лампочками.
Розпис стелі.
Дерев'яна у вирії
Барвінків. Дерев'яна дзвіниця у вирії?

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник