Жителі Перегінська в масі своїй так само мало знають і про місцеву атракцію - замок Гедеона Балабана.
Що, насторожилися? Я свого часу теж. Вже кілька років я плекала мрію потрапити таки в Перегінське. Замок відомого клірика, львівського єпископа, апологета унії, а заодно ще й друкаря та просвітителя - і в самому серці Карпат! Вже цікаво, вже багатообіцяюче. Гедеон Балабан (1530-1607) незадовго до своєї смерті звів в Перегінському фортифікований двір, отже, датувати маловідомий замок можна початком XVII століття. Саме в той час в Західній Україні замки з'являлися грибами після дощу - всі вже муровані, всі грізні. Ось як в Кудринцях, приміром. Чи в Підзамочку.
Отже, вже можна собі мисленно уявити, що чекає на туриста в Перегінську. Саме час брати карту, шукати там селище - і тихо зойкати від масштабної плями, якою Перегінське вляглося між гір. З такою територією і без власного транспорту потикатися в поселення не варто: піде день, перш ніж маловідому споруду вдасться відшукати.
Допоміг путівник Олександар Федоріва "Івано-Франківськ та область" від вже рідного мені видавництва Біблекс. В книжці є цілком конкретні вказівки:
<typolist>
вул. Шкільна, 8 (малопомічна вказівка, опитані місцеві не знають такої вулиці);
місцева назва споруди - "Монастир" або "Гарнізон" (цією підказкою не користувалася);
нарешті, найкорисніший хінт: за ратушею школа, за школою замок.
</typolist>
Ось цей і допоміг. (Коротенько зауважу, що для того, щоб потрапити в центр, ні в якому разі не треба їхати на місцеву автостанцію: спитайте місцевих, де вийти якомога ближче до центру, кілька кварталів одноповерхової забудови - і попереду підніметься спочатку капличка (ліворуч), а далі велика яскраво-жовта ратуша (праворуч). Віднайти потрібну споруду далі - справа кількох хвилин).