English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Пашутинці
Дерев'яну церкву у псевдо-російькому стилі у Пашутинцях капарять на очах. 19 липня 2014 р.
Дерев'яну церкву у псевдо-російькому стилі у Пашутинцях капарять на очах.

Карта

Координати: 49°34′03″ пн. ш. 27°06′54″ сх. д.

Понад 200 жителів.

 

Глуш і віддаленість від трас дають карт-бланш на свавілля і злочин. Боги-ревізори десь там, у метрополіях, а в наших будяках ми самі собі царі. Певно, саме так міркували православні в Пашутинцях на Красилівщині. Можу навіть вгадати, якого патріархату православні - московського. Бо тільки там бояться всіх, у всіх вбачають ворога - і тримають єдину архітектурну домінанту села, церкву, за пудовими замками. А ще ці православні позбавлені смаку - повністю. Бо робити ТАКЕ зі старим храмом - злочин проти культури і здорового глузду.

Дерев'яна Михайлівська церква у Пашутинцях фігурує у каталозі В.Слободяна з майже-фантастичною датою: 1779 р. З того часу в селі лишилися хіба старі дерева біля святині. 1779-ий - Поділля (упс, це вже Волинь) ще під Польщею, храми ще уніатські. А перед нами нео-російщина за типовим проектом, затвердженим Синодом Російської імперії. Інакші будувати заборонялося, вивітрювалися всі автентичні деталі.

Синодальний стиль - чужа для наших теренів річ. Але це все-таки був стиль, проекти створювали не останні архітектори, а втілювали в життя справжні майстри. Для крихітних Пашутинців церква була майже шедевральною: хороша, добротна така робота, гарні деталі, нехай і якісь рязанські чи там тобольські. Час варто вже вживати минулий: храм стрімко забирають у вагонку, і нікому те дерев'яне мереживо навколо вікон і по нижній частині церкви вже не потрібно. Аби не текло, аби було "охайно" - село чомусь плекає культ дикої охайності, аби капарна жовта бляха на маківці купола. Гидота. Так змії скидують шкіру. Стара бляха
Так змії скидують шкіру. Стара бляха. Пашутинці
Синодальний стиль Поділлю чужий. Але це все-таки був стиль
Синодальний стиль Поділлю чужий.
Дзвіниця примітивна
Дзвіниця примітивна
Монумент загиблим
Монумент загиблим воїнам у Пашутинцях на Красилівщині

Замки і храми України - некомерційний проект, що роками підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 4996 4440 7668, євровий - 5168 7573 7196 8977, payPal - uhaha@ua.fm
Будемо дуже вдячні за будь-яку пожертву.

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник