English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Нетішин - ХАЕС
Покровська церква в Нетішині (1862).
Покровська церква в Нетішині (1862).

Карта

Широта - 50.346, довгота - 26.628.

 

Вперше я побачила Нетішин у серпні 2002 року - і він здався мені містом зразкового благоустрою. Канал з містками і фонтанами в центрі, чистенька головна магістраль - проспект Незалежності, гарні ліхтарі на вулицях. Так, все абсолютно нове - але принаймні функціональне і не страшне.

Вдруге я потрапила сюди в червні 2010 року. Чи то й справді ситуація змінилася на гірше, чи то покращився благоутрій й інших міст, вирівнявши різницю між Нетішином і іншими поселеннями, але особливої зразковості не помітила. Місто як місто. Зеленуватий канал, супермаркети, блочні багатоповерхівки, кілька нових храмів. Кажуть, місцевий краєзнавчий музей, відкритий в 2001 р. тодішнім мером Іваном Гладуняком, вважається кращим в області. Багато артефактів бронзової доби і періоду раннього заліза з місцевих курганів, приміром. Не була, не знаю.

 

Але набором дев'ятиповерхівок Нетішин став не так давно (міський статус у поселення з 1984 року). В 1542 р., коли таку назву вперше фіксують документи, це було просте волинське село, що належало Беаті Костелецькій. Про походження назви є кілька легенд. Мені найбільш зрозумілою є ось ця: багниста рівнина колись давно не потішила своїм виглядом якогось мандрівника. Ну не тішить тут природа, не тішить! :о) А ще тут у Горині течія слабка. "Не тече" - теж може бути версією. Пізніше Нетечин трансформувався у Нетішин.

А ще кажуть, місцеві жителі ніколи тихими не були - Нетишин з часом став Нетішином. Хоча, може, першопоселенця звали Нетешою... Місцевим історикам саме ця версія найбільше до вподоби.

Село не було малим - в середині XVII ст. тут нараховувалось 50 дворів. На поселення не раз нападали і татари, і козаки. До початку ХІХ ст. маєтність належала князям Яблоновським. З 1846 р.- у Тишкевичів, ще за 10 років відходить графині Зубовій. В 1850-ті роки Нетішинська пристань була найпотужнішою на Волині.

Які тільки назви не придумували місту біля ХАЕС у вісімдесяті! Атомодар. Корчагінськ. Островськ (все-таки оспівана М.Островьским Шепетівка близенько).

 

Хоча 34-тисячний Нетішин розташований у славутському районі, за кілька км від Острога, він має статус міста обласного значення. Ще б пак - поруч Хмельницька атомна станція. Рішення розмістити таку промислову махіну на межі Хмельниччини і Рівненщини було прийняте 17 квітня 1975 р. 7 квітня 1977 р. в село на ділянку біля старого млина (місцеві цей кут називали Плоска) прибули будівельники з Бурштинської ГРЕС... Перший символічний ковш ґрунту під котлован станції було вийнято у січні 1981 р. Пуск першого блоку ХАЕС здійснено 10 грудня 1987 р. Другий блок запущено в 2004 р. Хоча ще до побудови ХАЕС в Нетішині діяла ГЕС (заснована в 1936 р.).

 

Паралельно станції будували й місто: відразу зручне й комфортне, з школами, магазинами і садочками. На 1693 га міста - сотня багатоповерхівок.

 

З давніх споруд у Нетішині збереглась дерев'яна церква. Каталог В.Слободяна датує її 1862 р. і називає Покровською. Вікіпедія подає інші дані: 1870 р., Георгіївська.

 Вас вітає Нетішин
Вас вітає Нетішин
Нетішин - місто при ХАЕС
Нетішин - місто при ХАЕС
Цілком сучасне місто.
Центр Нетишина, проспект Независимости
І храми тут переважно нові.
Церква в Нетішині
A church in Netishyn, Ukraine
Найстаріша будівля Нетішина
Найстаріша будівля Нетішина
Найстаріша будівля Нетішина

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник