English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Фастів
7 серпня 2006 року. Нові вітражі, чистота і красота.
Костел в Фастові

Ой, сонце низенько, столиця близенько...

Млин Мерінкова і Покровська церква
Млин Мерінкова і Покровська церква у Фастові

 Координати: 50°4′37″ пн. ш.29°54′6″ сх. д.

Карта

 

Місто в Київській області (на річці Унаві, 55 т.ж.), здавна знайоме за передостанньою зупинкою поїзда "Кам'янець-Подільський-Київ" вабило мене лише одією з кількох істуючих пам'яток архітектури - неоготичним костелом. З вікна вагона шпиль храму не побачити ніяк, тому, раз вже гора не йде до Магомета, Блека сама поїхала до Фастова. 

Ех-ех-ех. Одним з найкращих моментів подорожі було для Блеки, яка за жадібністю переплюне Гарпагона, купування квитка у поїзд. Так як серпень - гаряча пора для відпочиваючих, з квитками були великі проблеми. Вірніше, були лише проблеми, бо самих квитків не було: або загальний вагон, або нічого. Подумавши трошки та налаштувавшись на жахи ночі серед представників найцікавіших верств населення, я ризикнула взяти загальний.
Квиток коштував 10 гривень 20 копійок. Я протягнула касирці папірець номіналом у 20 гривень та 20 копійок мілких, взяла, не дивлячись, в неї здачу, перевірила правильність прізвища на квитку і пішла додому. Вже в дорозі мене почало муляти відчуття, що зі здачею було щось не так. Недодали? Ой. Треба ж було перевірити! Дарма що натовпів не люблю, а все одно треба перевіряти!
Перевірила. Два папірця по 10 гривень.

Це був пролог, а тепер - до справи. До розгляду фастівських цікавинок.

Зовсім коротко про історію Фастова

Пивоварня Зіберта на початку ХХ ст.
Фастів. Пивоварня Зіберта на початку ХХ ст.

Найближче добиратись сюди, звісно, киянам. З залізничного вокзалу майже щопівгодини у Фастів ходять електрички. 


У місті збереглася дерев'яна Покровська церква козацьких часів, збудована на самому початку 18 століття. Зовні вона мені нагадує церкви Вінниччини - схожа на східно-подільські. 


300 років тому Фастів був фактично прикордонним містом, це зараз він тихо й спокійно гріється поблизу столиці. Статус прикордоння приносить з собою масу неприємностей у вигляді війн, збройних нападів та повстань. Наче на згадку про ті часи поблизу церкви стоїть пам'ятник Семену Палію (пам'ятаєте, він був свого часу ув'язнений у Підкамені?).

Людина важкої та непростої долі, Семен Палій присвятив своє життя реалізації мрії про єдність України. У 1702-04рр. він керував народним повстанням, зробивши Фастів опорним пунктом своїх військ. Мав стратегічний талант, який допоміг йому з'єднати свої загони з військом сатрапа Петра І. За що колись і поплатився: доля пам'ятає все. За наклепом про шпигунство на користь Карла ХІІ (кажуть, поширив ці чутки Іван Мазепа) Палія відправили до Сибіру. От тобі і маєш єднання... Пізніше, щоправда, Петро І повернув Палія на Україну, Семен навіть брав участь у Полтавській битві, а потім віддалився від метушливого світу у келію межигірського унівського монастиря. Про С. Палія Т. Шевченко написав свою поему "Чернець"

 

З 2008 року у багатьох Фастів асоціюється з пивом "Zibert". Міщанин Ю.Зіберт у 1906 р. засновувався свою пивоварню не один, а разом з пруським підданим Г.Саальманом. Німці допомагали пізніше й налагодити виробничі потужнотсі. Для пивзаводу вибрали місце на березі річки Унави у фастівському районі Заріччя, неподалік від Покровської церкви. Пивоварні пощастило: дві світові війни не зашкодили їй. 

 

З другої половини XVIII ст. Фастів належав коронному гетьману Польщі Ксаверію Франтішеку Браницькому, який був одружений на племінниці князя Потьомкіна - Олександрі Енгельгардт. Завдяки спадкоємиці цього фантастично багатого роду - графині Браніцькій - на початку ХХ століття в Фастові і зводиться костел, який я так хотіла побачити. 
На високому (в місцевому розумінні цього слова) пагорбі за проектом польського архітектора В. Домбровського зводиться помпезна, багато прикрашена скульптурами та вітражами споруда з високою баштою, увінчаною шпилем з хрестом.

Так от про костел...

Стара поштівка. Фастів.

Гарніше я його роздивилася в серпні 2006 року.

Зайшла всередину - і знайшла там кілька стендів з історією храму. Супер! Щоправда, левова частка інфи стосувалася пасторів цього костелу та історії його відбудови вже в часи української незалежності.

Скажімо, є некролог на смерть ксьондза Станіслава Шептицького (18 грудня 1871 р, Немирів - 19 березня 1913 р.,Київ), який з 1899 р., з 28-літнього віку, 14 років працював в фастівській парафії. До речі, чималій - близько 2 000 вірних. Костел у Фастові був - старий і дерев'яний, з 1791 р. Ех, шкода, що не зберігся...

Саме ксьондз Шептицький був ініціатором будівництва у місті костелу. Заради цього він навіть їздив до Америки - просити в співвітчизників-емігрантів кошти на будову. Треба було багато - близько 100 тисяч карбованців. Наріжний камінь нової святині було освячено 8 травня 1903 р.

З 1811 р. Станіслава Шептицького перевели до Києва і назначили києво-васильківським деканом. Та поховали ініціативного пароха в Фастові, який став для нього другою батьківщиною.

В 1935 р. більшовики закрили храм. Під час Другої світової святиня майже не постраждала, а ось будинок ксьондза зруйнували повністю.

Перша меса у відродженому храмі відбулася 09.09.1990 року. Зараз в храмі працюють три домініканця та 5 сестер-домініканок.

Річка Унава і Заріччя ще до Зіберта:

Річка Унава і Заріччя на старій листівці
Річка Унава, Покровська церква і Заріччя на старій листівці


Костел у 1918р.
Костел у 1918р.
Барельєф на фризі костелу в Фастові
Барельєф на фризі костелу в Фастові
Більшість знає Фастів за вокзалом.
Вокзал, Фастів. Fastiw (Фастов/Fastow) ist eine Stadt in der Ukraine
Вагон-музей
Фастів, Вагон-музей висвітлює підписання акта Злуки УНР і ЗУНР в грудні 1918р.
Костел в Фастові. Акварель.
Костел в Фастові.
Інтер'єр храму
Fastiv (Fastiv) is a city located in the Kiev Oblast in Ukraine
Стан даху костелу в кінці ХХ ст.
Стан даху костелу в кінці ХХ ст.
Відродження
Відродження
Перша меса. 1990 р.
Перша меса. 1990 р.
Біла пляма біля паркану - Блека
Біла пляма біля паркану - Блека
Заріччя до пивоварні
Фастівський район Заріччя до пивоварні Зіберта. Перші роки ХХ ст.

Замки і храми України - некомерційний проект, що роками підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 4996 4440 7668, євровий - 5168 7573 7196 8977, payPal - uhaha@ua.fm
Будемо дуже вдячні за будь-яку пожертву.

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник