English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Біла Церква архівна
Біла Церква. Альтанка в парку "Олександрія".
Біла Церква. Альтанка в парку "Олександрія".
Костел Браніцьких в Білій Церкві
Костел Браніцьких в Білій Церкві

Перша згадка в документах: 1032<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Населення:  190 000

Телефонний код: 044 63

Карта міста: http://www.bilatserkva.kiev.ua/karta/karta.html

Карта парку «Олександрія»

Відстань до Києва: 84 км.

 

Це місто на Росі заснував ще Ярослав Мудрий. Укріплений Юр’їв (таку назву носило раніше поселення — на честь християнського імені князя Ярослава) став одним з форпостів, які захищали столичний Києв від кочівників. Їх орди не раз руйнували посад, та місто відновлювалося з попелища як фенікс. Вже в ті часи тут жило змішане населення: поляки, печеніги, берендеї, іудеї.

Подальша історія одного з найдревніших українських міст невідділима від історії краю: з 1363 р. Біла Церква увійшла до Великого князівства Литовського, з 1569 р. — до Польського королівства. В 1591 році в Білій Церкві відбулося перше значне козацьке повстання під проводом Кшиштофа Косинського. З 1648 р. стало полковим козачим містом. В 1651 р. в місті було підписано договір між польським урядом та армією Богдана Хмельницького. В 1795 р. ці землі відійшли до Російської імперії. Катерина ІІ віддала наказ повністю зруйнувати місцевий замок.

 

Tygodnik Ilustrowany за 1881 р.
Tygodnik Ilustrowany за 1881 р.

Радянський період історії Білої Церкви — доба індустріалізації, коли місто перетворилося на значний центр машинобудування і будівельної промисловості. До речі, ВАТ «Бiлоцеркiвсiльмаш» веде свій літопис ще з 1850 року! А шини «Росава» білоцерківського виробництва відомі чи не всім українським автолюбителям.

Туристи люблять Білу Церкву за розкішний парковий ансамбль «Олександрія», закладений магнатами Браніцькими ще в 1793 р. Особливі сантименти до парку і міста відчувають кияни: їхати сюди значно ближче, аніж до Умані, а вражень та приємних згадок залишається не менше. 

 

В місті працює музично-драматичний театр iм.П.Саксаганського, Будинок органної i камерної музики, заснований в 1924 р. краєзнавчий музей, Музей космонавтики ім. льотчика-космонавта П.Р.Поповича, Музей бойової слави 72-ї Гвардейської Красноградської ордена Червоного Прапора Київської окремої механізованої бригади. В місті налічується більш як 80 пам'ятників історії та культури. Більшість з них — чудові зразки класицизму: власники міста графи Браніцькі, здається, кохалися саме в цьому стилі.

 

Великий гетьман коронний Ксаверій Браніцький отримав місто в дарунок від польського короля Станіслава Августа наприкінці XVIII ст. Його дружиною стала улюблена камер-фрейліна Катерини ІІ Олександра Енгельгард. Оселившись на берегах Росі, колишня фрейліна, вочевидь, сумувала за розкішними парками Петербургу — і люблячий чоловік вирішив розбити для дружини ландшафтний парк в своєму маєтку. На здійснення мрії Олександри Браніцький витратив 4 млн. карбованців — фанастичну по тим часам суму. Роботами керував популярний паркобудівничий Мюффо. Тут працювали кращі садівники свого часу – Ботані, Бартецький, Вітт, Енс. Милувалися красою парку і О. Пушкін, і Т. Шевченко.

Зимовий палац, дворянське зібрання вражають не лише довершеними пропорціями, а й масштабами. Збереглися й давні адміністративні споруди, старовинні торгові ряди, костел (1812).

Серед видатних уродженців Білої Церкви — фізик Г.Вул, триразовий олiмпiйський чемпiон з вiльноъ боротьби О.Медвiдь. В місті працювали реформатор українського театру Лесь Курбас, видатний ботанік М. Вавілов, льотчик-космонавт П. Попович.

Ще старі картинки :о)

Архівна Біла Церква
Bila Cerkva - historické město ne střední Ukrajině
ბილა ცერკვა
Bila Tserkva ou Belaïa Tserkov - une ville de l'oblast de Kiev
Біла Церква. Гора Палія.
Біла Церква. Гора Палія.


Tygodnik Ilustrowany за 1881 р.
"Александрия" - парк в Белой Церкви
Це називалося "Замок".
Біла Церква.
Біла Церква в серпні 1941 р. З цифрового архіву NAC
Біла Церква в серпні 1941 р.
"Олександрія", китайська альтанка.
Bila Ţerkva - un oraş din Ucraina.
"Олександрія". Аустерія.
"Олександрія". Аустерія.
Будинок садівника в "Олександрії". З сайту polona.pl
Будинок садівника в "Олександрії".
Паром в "Олександрії".
Biała Cerkiew - park z XVIII wieku zwany "Aleksandria", w pobliżu pałacu Branickich
Водоспад в парку.
Олександрія, водоспад
Гетьманська вулиця.
Біла Церква. Гетьманська вулиця.
Загальний вигляд міста
Загальний вигляд Білої Церкви
"Олександрія". Павільйон.
"Олександрія". Павільйон.
Заріччя.
Біла Церква. Заріччя.
Клубова вулиця
Белая Церковь
Гімназія.
Bila Tserkva, a city located on the Ros' River in the Kiev Oblast in Ukraine
Залізничний міст.
Bila Zerkwa, eine Stadt in der Oblast Kiew der Ukraine.
Базарна площа.
שווארצע טומאה

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник