English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Жищинці
Покинутий палац в Жищинцях дотепер вражає пропорційністю: прегарна класицистична іграшка. Шкода, що нікому не потрібна. 27 червня 2012 р.
Трохи по-баварському. Шпилі костелу у Жищинцях відображаються в ставку.

Карта

Координати: 49°10′19″ пн. ш. 26°40′27″ сх. д.

Близько тисячі жителів. 

 

"Жищинці!.. Скільки глибини у цьому співучому слові…"

Це не моя цитата, це з групи "Жищинці THE BEST" в якійсь з соцмереж. Я б про співучість літер "жищ" в житті б не придумала - і "про дивовижну сільську природу" теж. Природа як природа, звична подільська. От трішки б південніше - там вже Медобори, там вже ефект вау-вау. А в Жищинцях - ліс, поле, розбита до каміння дорога повз залізничний переїзд. Таке, знаєте.

 

В Жищинцях не таке лише одне - палац, що хиріє у затінку нової школи. Він стоїть на узвишші у центрі - дивно так стоїть, бочком до великого ставу внизу. Гармонійна іграшка тих часів, коли класицизм почав поступатися нео-готиці, жищинський палац - один з самих симпатичних маєтків Поділля. Принаймні для мене. 

Тут колись була школа, але вже давно будівля ніяк не використовується - хіба сільська золота молодь пробереться в зачинений палац щоб побухати. Ніяких слідів колишнього панського життя всередині не видно: грубки хіба старі, та й по всьому. 

В палаці дивовижно низька стеля - як в хрущовках. Чи то власники були коротеньки, чи просто на матеріалах економили, але ця мініатюрність лише додає загальному вигляду отієї чарівної іграшковості

 Реєстр пам'яток місцевого значення Городоччини датує споруду І половиною ХІХ ст.. що вкрай розпливчасто. На жаль, ні Роман Афтаназі, ні Антоній Урбанський про Жищинці не згадують і словом. Не знаю ні дати побудови, ні прізвища власників - фактично, не знаю нічого. 

Недалеко від палацу, за монументом поляглим у Другій світовій - гамазей (склад збіжжя) з ХІХ ст. Хто його знає, може, це залишки господарських споруд маєтку?

 

В ставку подвоюються височенні, якісь зовсім баварські шпилі костельних дзвіниць. Костел Непорочного серця Богоматері - новесенький, його звели в 1992-1996 рр., а в 1997 р. освятили. Городоччина взагалі оплот подільського католицизму, так що дивуватися нічому. Місце хороше вибрали, вдале. 

 

UPD. Згідно з довідником "Населенные места Подольской губернии", Жищінці наприкінці ХІХ ст. належали родині Свідерських. Може, це і були власники палацу?Гамазей (ХІХ ст.)
Іоанно-Богословська церква (1904) і дзвіниця (1836)
Всередині палац - давно руїна. Зовні вже теж.
Виходячи з паспорту села, це єдина цікавинка Жищинців. Паспорт помиляється.
Жищинці: палац
© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник