English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Луцьк
Троїцький кафедральний собор (УПЦ КП), перебудований з бернардинського костелу (1752-1792, архітектор Павло Гіжицький)
Старе місто. 09.09.05

Синьоока столиця Волині

 Див. Також мою статттю для журнала "Карпати"

 

Моя стаття з "Аеропорта":

Карта міста

Координати: 50°44′52″ пн. ш. 25°19′28″ сх. д.

212 тисяч жителів.


Це місто не схоже на інші старі українські міста. Тут немає гордовитої надмірності Львова, столичного пафосу Києва або базарного шуму Хмельницького. Тут усе трохи не так - і п'янко пахне Європою. А блакитне небо над замком Любарта відбивається тисячами волошкових озер у спокійних і відкритих поглядах лучан.
...Тут чисто. Саме тому, що не смітять. Тут спокійно - говорять, це особлива, неспішна волинська ментальность. Тут навіть граффіті вічно бунтуючих підлітків сповнені видів рідного міста: виходить, люблять, пишаються. Тут серед звичайних висоток погляд іноді спотикається об фанерний лист на берізці з написом: "Я народилася в 1980 році і дуже люблю своє місто. Я не хочу вмирати" - так городяни захищають не тільки свій будинок - свою фортецю, але і зелені насадження поруч. До речі, про фортеці...

Замок номер один: князь Любарт

Замок колись

Головна визначна пам'ятка і гордість міста - Верхній замок, або Замок Любарта, названий по імені свого засновника і будівельника. У 1340-1384 роках князь Любарт Гедиминович почав зводити в закруті (російською - ИЗЛУЧИНЕ, звідси, кажуть, і ім'я міста) ріки Стир оборонну фортецю. Знайомі з уроків історії імена - великі князі литовські Вітовт, Ягайло, Свидригайло, римський імператор Сигізмунд - здається, оживають серед цих древніх стін. Тут помітно, як готику змінив Ренесанс: завершено будівництво замка було аж у 1542 році.
Три вежі, три сестри, навіки зв'язані міцними обіймами стін: Владича, Любартова, Стирова. В Владичій - арсенал і унікальна колекція дзвонів, діюча дзвіниця. У Любартовій - виставка будівельної кераміки.
Тільки надщерблені часом камені фундаменту вказують на місце, де був палац, у якому жили, правили, задумували походи і битви луцькі князі. Більше повезло Шляхетському будинку (1789) і палацові єпископа (1814): стоять, приймають у своїх залах гостей міста.
Крім Верхнього, у середньовічному Лучеську існував ще один, Окольний замок. До наших днів від старого форту дожила єдина вежа Чарторийських, але піди знайди її серед будинків і будиночків щільно забудованого приватного сектора. Набагато легше відшукати забавну дитячу площадку з "середньовічними" стінами та "неприступними" вежами, таку популярну серед волинських малюків.

Замок номер два: скульптор Головань

Замок Голованя. Деталь.

Пройшовши майже сільською вуличкою повз стриману нео-готику лютеранської кірхи до повільного Стиру, на секунду зупиняєшся, не в силах побороти бажання як слід протерти очі. Переконавшись, що побачене - реальне, дивуєшся відсутності навколо ЦЬОГО юрб екскурсантів і шквалу клацаючих затворів фотоапаратів. Виявляється, у Луцьку є ще один замок, і який - розкішна еклектична резиденція, яку от уже третє десятиліття "вирощує" для себе і дітей луцький скульптор Микола Головань.
Можливо, за "оживлення" з каменю героїв дитячих казок у міському парку ім.Лесі Українки місто виділило починаючому майстрові невелику пустуючу ділянку на території історико-культурного заповідника "Старе місто". Архітектор Ростислав Метельницкий розробив проект будинку-замкe - і закипіла робота, якій усе ще, спустя чверть століття, кінця-краю не видно. Сам хазяїн скульптурного раю cтверджує, що готовий будинок поки лише відсотків на 80, хоча над його створенням трудився і його син, який теж був скульптором. Нескінченне прагнення до удосконалювання свого будинку змушує створювати все нові і нові образи.
У цьому кам'яному саду, здається, є все: від скорчених артритом барокко святих на даху - до похмурих середньовічних горгулий на водостоках, від елліністично довершенних бігунів-олімпійців - до чуттєво-модерних спокусниць у звабних позах. Якщо придивитися, можна розглянути і півторитонний барельєф із зеленого піщаника, що зображує всіх членів родини скульптора. Усі художні стилі і напрямки змішалися в такому вигадливому візерунку, що мимоволі засумніваєшся в істинності приказки про те, що "все добре в міру".
Смішний лев охороняє вхід, прикрашений "фамільним" вензелем Н.М.Г., ще троє царів звірів чекають у заднього ґанку. Лише на вивчення всіх цікавинок огорожі чудо-замку піде добрих 20 хвилин. Але будьте обережні! Не варто вести сюди вразливих гостей з Польщі або Ізраїлю: у відсутності іншого якісного матеріалу Микола Головань не гидує використовувати для своїх робіт надгробні плити зі старих єврейських і польських цвинтарів. Що там Пушкін писав про несумісність генія і лиходійства?

Храми: розмаїтість у різноманітті

Стара поштівка

Місто, що стояло на перетині торговельних шляхів, було толерантним до усіх своїх жителів. Тому сьогодні турист зможе полакомити погляд дивним ассорті з храмів різних стилів і конфесій. Комплекс ренесансного Петропавлівського Кафедрального костелу (храм і келії - 1606, дзвіниця 1539) з надцікавими багатоповерховими підземеллями спокійно сусідить з витонченою лютеранською кірхою: у місті на початку ХХ століття жили німці-колоністи. Центр Луцька прикрашають Покровськa церквa (XVст.) і Троїцький кафедральний собор (1752-1755).
Храмів у місті було так багато, що дотепер на всіх простj не вистачає існуючих громад: у монастирі бригiдок (1624) розмістилося музичне училище, у середньовічній оборонній синагозі - спортзал, у заснованому ще в 1390 році домініканському монастирі - будинок творчості. І тo добре: монастир шариток зараз - пам'ятник не архітектури, а, на жаль, вже археології.
Чимало у Луцьку і храмів мистецтва. У Волинському краєзнавчому музеї висвітлюється вся історія тисячолітнього міста. Художній музей у Високому Замку зберігає розкішну колекцію магнатів Радзивiллiв з маєтку в Олиці. Тут і "Святий Ієронім" великого іспанця Х.Рiбери, і славні італійці А.Маньяско і Ф.Лондоніо, колега Рубенса Ф.Снейдерс, прославлений польський майстер В.Коссак, не потребуючий реклами І.Айвазовський... Музей волинської ікони ознайомить з найціннішими зразками сакрального живопису. Хочеться авангарду? Арт-галерея "Крайня хата" на луцькому "Арбаті " - вул. Лесі Українки - пропонує роботи сучасних художників.

Ближче до тіла

Сучасний Луцьк входить у першу п'ятірку міст України за кількістю закладів громадського харчування на душу населення. У місті маса кафе, барів і ресторанів, багато з яких щосили експлуатують середньовічну естетику князівського граду (як, приміром, ресторан "Камелот"), є 5 нічних клубів, але знаючі люди напевно порадять зайти в "Корону Вiтовта": стильно, смачно і досить доступно.
Туристам завжди будуть ради в готелях "Україна", "Свитязь", "Мотор", "Золоте Яблуко", "Лучеськ" або в мотельному комплексі "Джерела".
Покидаючи місто, ще раз огляніться: над суєтною базарною площею спокійно височіють стіни Замка Любарта, ненав'язливо нагадуючи, що вічне, а що тимчасове і неважливе.Н.Орда. Руїни домініканського кляштору
Н.Орда. Єзуїтський катедральний костел. 1862-1874
Луцьк в 1880 р.
Вражаючі графіті. Фото - І.Хома
Замок Любарта (Луцький замок)
Замок. Двір. Фото - І.Хома.
Красуня! Точно - робота Голованя. А навпроти - ще одна.
Непоганий конструктивізм
Синагога. Іноді її називають замком.
"Замок" Голованя.
Кірха. І.Хома
Здвиженська автокефальна церква (1606-1610).
Вежа Чарториських. (14-15ст.)
Тринітарський кляштор (1729)
"Шляхетський" будинок. 1789р.
© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник