English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Ільник
Коли під'їжджаєш до Ільника, бачиш приблизно це. Але головна архітектурна цікавинка села ховається за мегаломанською новою церквою.

Родове гніздо Ільницьких

Ось він, скарб Ільника, потемнілий від нещасть: дерев'яна римо-католицька каплиця Богоматері. Кинута селянами напризволяще.

Карта

49°05′12″ пн. ш. 23°06′15″ сх. д.

 

Це в Кам'янці чи Львові буйство золотої осені, а в Карпатах навколо Турки вже глибокий листопад. Як у жовтні дізнатися, що навколо по-справжньому високі гори? А просто: на по-справжньому високих горах вже лежатиме сніг. А я за золотими кленами приїхала, от чудасія. Запізнилася. :о)

В Ільник я мала потрапити рівно півроку до того, 27 квітня 2010 р. - але обмежилась Лосинцем (народ в пазику казав, що ніяких дерев'яних храмів у селі немає, а я наївна, я народу вірю).

 

Фото Е.Жолкевича, 1938 р. Вид на лижний спуск у Ільнику. Позаду церква.

В Ільник я приїхала так само випадково, як і в Лосинець - в Турці на автовокзалі вже готувався від'їхати бусик в це село. 2,50 гривні, 10 км шляху - і півгодини в дорозі. Водій повертатиметься "хвилин за 25" (насправді за всі 40). Напрямок до каплиці мені показують всім бусом. Підсліпкувата я не зразу бачу за дерев'яною триярусною дзвіницею нової церкви чорний стрункий силует.

Але ж все-таки бачу. Летіла до нього на крилах - ох ти ж, та це, напевно, самий гармонійний з усіх дерев'яних костелівякі я бачила! На рівні з прегарним Язлівчиком. І по віку ровесники: в 1932 р. заклали фундамент (турківський священик І.Кулаковський придумав звести в селі святиню) - а в 1933 р., в листопаді костелик вже й збудували. Освятили зрубну і вкрай гармонійну споруду з височенною сигнатуркою 16 липня 1934 р. - під титулом Матері Божої Скорботної. Довго за призначенням будівлі не судилося використовуватись. Зараз тут пустка, а замість вівтарю якийсь мотлох, що рипить під ногами прогнилими дошками. На хори ведуть сходи, але залізти не ризикнула - споруда виглядає не дуже. Стеля нагадує стелю костелу в Розлучі.

Костел поки стоїть - буквально в тіні мурованого гігантського храму УГКЦ (1997). Скільки ще стоятиме - ніхто не знає.

 

Вже в 1930-х рр. Ільник позиціонував себе як чудове туристично-рекреаційне місце: лижі взимку, "природні купальні" в Стрию в теплу пору року. 

 

В чимале як на Турківщину село (понад 1000 жителів, відоме з 1565 р.) є більш-менш регулярний транспорт, це добре. "Більш-менш" - тому що, як пояснив шофер, "чіткого графіку немає - там дуже ями". Ями таки були.Фото Е.Жолкевича, 1938 р.
Гори, гори, вище, вище...
О! Тут вже справді високо.
І каменем вниз: костел помирає
Міст над Стриєм
Каплиця від Стрия.
Мурована церква з дерев'яною дзвіницею
Панорама Ільника
© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник