Як справився архітектор? Хотілося б сказати "Так самі на фото бачите", але не все так просто. Зображення палацу часів Родаковського маю лише нашвидкоруч перефотографоване з 7 тому "Історій резиденцій на кресах Речі Посполитої" Романа Афтаназі, а якість там самі бачите яка.
Стайня була і в часи Родаковського - художник кохався на конях. Невдовзі сільській ідилії почало загрожувати безгрошів'я - і Бортники Родаковський продав у 1889 р. З глухого села художник з дружиною, австрійською баронесою Каміллою Зальцгебер, перебрався до метрополій, спочатку до Відня, потім - до Кракова. А маєток дістався Владиславу та Корнелії Новицьким.
Вже від них у 1911 р. село відкупив граф Францішек Замойський (1876-1948). В його часи маєток славився розкішними клумбами з трояндами. В ретельно доглянутому парку на високій колоні стояла дуже гарна скульптура Діани, богині мисливства.
Проєкт Захаревича зазнав за Замойського змін. Палац двічі перебудовували. В перший раз - у 1911 р., під нового власника. В другий - вже після Першої світової. Споруда ж сильно постраждала від гарматних пострілів у часи війни. Тоді пішло за вітром майже все цінне умеблювання резиденції. У колись розкішній бібліотеці, найгарнішому палацовому приміщенню до війни, навіть довелося влаштовувати салон: книгозбірня вся згоріла. Зберігся лише камін з маскаронами в італійському стилі.
Після перебудов з даху зникла вежечка, а на фронтоні з'явився картуш з гербом "Леліва".
Зараз маємо імпозантний будинок, в якому відчувається щось від ар-деко - і практично не відчувається нічого від Захаревича.
Гжегож Ранковський у своєму путівнику "Земля Львівська" (польське видавництво Rewasz) згадує, що в інтер'єрах збереглися оригінальні сходи. Але в часи ковіду потрапити у приміщення дитячого закладу отак от, просто з мосту - ідея так собі. Тому сходів не бачила. А вихованці сиротинця, хлопчаки (років від 5 і до 15), стверджували, що нічого старого всередині немає.
Ех, ті вихованці... В Бортниках я почувалася винною перед ними авансом, зі старту. Діти - це щастя. Мій перший син помер невдовзі після народження - і я завжди в боргу перед Грицем, що у нього немає ані старшого, ані молодшого брата. Тому психологічно мені в Бортниках було дуже непросто: ну як так, як же ці спортивні рум'яні хлопчаки, хто на велосипедах, хто на роликах. хто з тачкою сіна (вони тут і працюють, і вчаться - вони тут живуть) - і без родин? Чому? :(
Друга світова вже не так страшно пошкодила споруду - і в ній почергово розміщувалися то сільський клуб, то школа, то лікарня. З 1998 року тут тривав ремонт - і з 2004 р. працює сиротинець для хлопчиків "Мілес Єзу" ("Воїни Ісуса"), він же "Жива перлина", котрим опікуються греко-католицькі монахи. Хлопці мають тут спортивний майданчик, школу, підсобне господарство, великий сад, 10-гектарну чорничну ферму. Здається, мають все, що треба - крім родин.