Першi згадки про Самбiр в лiтописах вiдносять до 1241 року. Але з археологічних досліджень відомо, що поселення людей у цій місцевості існували ще в доісторичні епохи: при розкопках виявлено бронзові предмети (сокири, серп, браслети), виготовлені приблизно в IX-VIII ст. до н.е., і римські гроші IV століття нашої ери. В першій половині ХІІІ ст. на місці міста було укріплене поселення Погонич, повністю зруйноване татарами в 1241 р. Через якісь час місто постало з руїн вже як муроване поселення, збудоване в західноєвропейських традиціях – тобто так, що не те що яблоку, яблучній насінині не було де впасти. Саме з Самбора в 1604 р. пішов походом на Москву загін Лжедмитрія І, одруженого на дочці самбірського старости Мнішека – красуні Марії.
Звичайно ж, у місті були і потужні оборонні вали, і замок. На жаль, до наших днів від оборонних споруд Самбора не збереглося й сліду.
В польському "Slowniku Geograficznemu" за 1888 рік вказані цікаві статистичні відомості про Самбір тих часів. Місто, виявляється, простягалося в довжину (разом з приміською зоною) на 10, а в ширину на 3 км, і складалося з чотирьох дільниць. В так званій "Міській" проживало 3042 жителі та було 135 будинків; в "Львівській", відповідно, цифри складали 1986 і 217. В "Пшемисльській" мешкало 1729 чоловік та знаходилось 162 споруди. І, нарешті, в дільниці "Блєх" (там жили переважно євреї) з присілком "Новий Світ" на південь від міста жило 2020 чоловік і було 148 будинків. (Порівняйте це з 1568р., коли в Самборі було127 будинків).
Порахували автори словника і всі міські туристичні об'єкти: головною атракцією названо площу Ринок (182,5 на 140 метрів). Всі кам'яниці тоді, за винятком однієї, були одноповерховими.
На 38-метровій вежі ратуші, з південного боку, був годинник, виготовлений в 1885р., який вночі підсвітлювався. Місту він обійшовся в чималу суму: 1200 злотих.
Населення місто складалося з русинів, поляків, німців, які поселились тут ще в перші роки по наданнню Самбору магдебургії, та євреїв. Українське (русинське) населення селилося поблизу церкви Різдва. Дивно, що автохтони за часів Бони були гостями на своїй землі: королева відправила 16 травня 1553 року до райців Самбора листа, де заборонила русинам купувати в місті будинки, зводити храми та займатись ремеслами. Ич, шовіністка... Євреїв теж взискувала: заборонила їм торгувати на ринку. Уявляєте? Лише в 1732 р. Август ІІ надав привілей, за яким євреї могли ставити будинки на замковому грунті з дерева та мурів (?), відкривати в них крамниці та торгувати, а так як божниця та окописько в місті вже існували, то синам Ізраілю дозволено було відкрити також м'ясну крамницю (зв'язку не зрозуміла, але то таке).
У 1685р. було надано бенефіцію місіонерам з Пшемисля. З того часу самбірськими пробощами були саме пшемисльські місіонери.
До речі, побачити, як виглядав старий Самбір можна тут.