English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Бояни

Boian, Noua Suliţă

Колишня примарія, зараз сільрада. Гарна. Лютий-2008.


A church in Boyany

Це ще не Румунія. Але вже схоже.


 Незвичайне село

Святкування Різдва в Боянах - масштабне дійство

Святкування Різдва в Боянах - масштабне дійство, в якому бере участь все село. Тільки попереджаю - свято йде молдавською мовою!


Карта

Координати: 48°16′15″ пн. ш. 26°07′29″ сх. д.

Різдво 2011 року в Боянах. Неймовірно!

 

Якщо з Кам'янця (Хмельницького, Києва) ваш шлях лежить у Чернівці, ви неодмінно проїжджатитмете через це село. (Єдине виключення: ви все ще сподіваєтесь стати космонавтом, як і -надцять років тому, і тому в Недобоївцях за Хотином ви поїдете коротшою, але значно гіршою дорогою "через села" - щоб, проминувши Ширівці, потрапити на батьківщину першого незалежно-українського космонавта Л.Каденюка - село Клішківці).

Назвати Бояни звичайним селом язик не повернеться. Один от факт - тут проживає 4 742 жителя за останнім переписом. Більшість з них - молдавани. Навіть в ті часи, коли ніякого комбіната "Роднічок", чиї банери висять по всіх Боянах, і в задумках не було, село виділялося серед сусідніх поселень.

Пам'ятаю давню-предавню екскурсію в Чернівці на автобусі. Дорогою гід не давала екскурсантам спати, розказуючи про все, що пропливало за вікном. В Боянах в якості sightseeing'у виступав будинок голови колгоспу: міні-палац з такими про-румунськими, майже-бринковянськими аркадами над ганочком і павлінами на подвір'ї. Будинок стоїть і зараз, де поділися павліни - не питайте. Сподіваюсь, голова їх не з'їв. (Ай, помилка: той будинок - у сусідньому Припрутті :о))

 

А якщо ви любите незвичні, автентичні народні звичаї - постарайтесь вибратись в Бояни в обідню пору 7 січня. ТАКОГО Різдва ви точно більше не побачите ніде в Україні! Гарантовано.


 Літописець і бики

A well in Bukovyna

Місцеві жителі декорують все: будинки, криниці, огорожі.

За легендою, село було засновано на лісовій галявині лісником, який займався розведенням биків (Boi румунською). Сталося це начебто в 900 р. (хех. Ого. :)). Так що ніякі давньоруські літописці Бояни до Боянів відношення не мають. Мають молдавські літописці, про що нижче. :о)

 

Вперше документи дізнаються про Бояни 4 лютого 1523 року, коли молдавський воєвода призначив власником села Боянул Маре (Великі Бояни) якогось писаря Іванка (потім його ще на зраді піймали).

З 8 квітня 1528 р. за наказом воєводи Петру Рареша (Petru Rareş)Боянами з всіма їхніми кутами володів рід Стирча (Stârcea). Першими власниками з цього роду був комендант Хотинської фортеці Іон Стирча та його брат Міхул (Mihul Stârcea), комендант Балти.

 

22 травня 1654 р. Бояни відходять до відомого роду Кантакузино (Cantacuzino). З 1702 р. і аж до 1850 р. Бояни перебувають у руках знатного роду Некульче (Neculce). Першим з представників цього роду - і заодно й найвідомішим - був літописець і гетьман молдавського війська Йон (Іону) Некульче (1672-1745), якому Бояни дісталися в спадок від матері Катерини Кантакузіно. Йому в селі встановлено погруддя (див. фото збоку). На короткий період (1711-1720) Бояни відходять до Росії.

 

В австрійські часи (з 1775 р.) прикордонне село, що входило до Садагурського повіту, отримало новий поштовх до розвитку. В 1780 р. в Боянах були церква, дві корчми, винокурня, п'ять млинів, заїжджий двір.

 

У 1812 р. по східній межі села пройшов російський кордон. З 1817 р. в Боянах відбувалися щотижневі ярмарки, з наступного року до них додалися і великі щорічні ярмарки. В 1820 р. побудована перша румунська школа. З 1882 р. працює гімназія, з 1892 р. - ще одна школа, де вчилися не лише румуни, а й українці та діти німецьких колоністів. Єврейська громада мала власну чотирикласну школу з викладанням німецькою мовою.

1838 р. родина Некульче зводять муровану безкупольну Успенську церкву, яка й тепер є окрасою села (знаходиться на пагорбі в напрямі Припруття). В березні 1857 - квітні 1859 рр. тут служив священиком Іраклій Порумбеску (Iraclie Porumbescu), батько відомого румунського композитора Кіпріана Порумбеску.

В 1850 р. Бояни дістаються відомому на Буковині вірменському роду Штефановичів (за іншими даними, Некульче продали Бояни Штефановичам ще у 1845 р.).

Цвинтарна каплиця на католицькому кладовищі у Боянах.

Цвинтарна каплиця на католицькому кладовищі у Боянах. 7 січня 2013 р.


 

В 1858 р. в селі була заснована греко-католицька парафія, і це не зважаючи на дивний опір місцевого населення. З'ява греко-католиків тут пов'язується не стільки з новими власниками села, скільки з процесами, які охопили Європу після революції 1848 р. Першим греко-католицьким священиком в Боянах був отець Хлібовський з Садагури. До речі, в ті роки в селі нараховувалось 911 уніатів.

Первісний дерев'яний уніатський храм згорів у 1892 р., в 1896 р. почалося будівництво мурованої святині (Naşterea Maicii Domnului). Церкву Різдва Богородиці закінчили будувати в 1898 р., а у 1910 р. храм розписав художник В. Севарнитки. В радянські часи церква була закрита і перетворена на зерносховище.

В 1898 р. в Боянах зведено синагогу (спалена в часи Другої світової). Зберігся старий єврейський цвинтар-кіркут. 

З 1880-х рр. до 1913 р. з Боянів до Канади емігрувало 983 людей.

Румуни село вважають до цього часу своїм, сільська історія новітнього часу в них проходить під заголовком "Бояни під слов'янською окупацією".

 

В 1992 році в Боянах створюється вже згадуваний "Роднічок", компанія з виготовлення металочерепиці, вікон, теплоізоляційних матеріалів і чорт знає ще чого, яка зараз є одним з лідерів на будівельному ринку України. Це мало певний вплив на Бояни: зараз біля старого магістрату стоїть готель "Північна зоря" (в 2006 році перейменована в "Буковинську зорю"), де, кажуть, найкращий в області більярд, а поруч банк, підземна стоянка, піццерія, супермаркет електроніки, велика аптека. Ми точно в селі?

 

Десь поблизу Боян є ще один широко розрекламований туркомплекс "Сонячна Долина", куди в лютому 2006 року нас з Ярком Козаком з усіх сил намагався відправити начальник управління з питань туризму ОДА Петро Брижак.

 

 

Інфраструктура інфраструктурою, але дивитися в Боянах лише на магазини - нерозумно.


 Костел

Інтер'єр костелу в Боянах.

Інтер'єр костелу в Боянах.

В селі зберігся неоготичний костел св. Яна Непомуцького. Виглядає дуже по-закарпатському, там багато схожих храмів. Споруду почали зводити на кошти римо-католиків Боянів 8 липня 1884 р., а 12 червня 1887 р. храм було освячено. В часи Першої світової війни російські військові відібрали в католиків села храм, священик та дехто з парафіян були відправлені до Сибіру, на Онезьке озеро. На честь депортованих жителів в центрі села, біля БК і монументу Йону Некульче, встановлено монумент - хрест із дзвонами.

Костел діяв в міжвоєнний та воєнний час, щоб в 1948 р. бути знову закритим та перетвореним на склад. В ті часи було знищено костельний орган та інше майно. Останній парох храму, Броніслав Гобовський, емігрував до Польщі.

В 1989 році за споруду сперечалися римо-католики та баптисти села. В 1994 р. костел таки віддали маленькій римо-католицькій громаді Боян.

 

Поруч з храмом - будинок плебанії, де розташовані помешкання для священика та кімната для катехитичних занять. Невелика споруда плебанії в 1948 році була віддана під лікарню, з 1972 р. тут працював дитячий садок. Не знаю, чи це не колишній Польський народний дім, котрий був побудований у 1922 р. і де проводилися зібрання католицького братства та читання. 

Католицька громада Боянів невелика, але затята. Точно затята: 2 квітня 2006 року, коли я фотографувала костел, добратися туди без ходуль чи принаймні гумових ботфортів було майже нереально: святиня стоїть під гіркою, талий сніг, збігаючи пагорбом, перетворює костельне подвір'я на мочари.

 

З 2008 року протягом кількох років подвір'я перед костелом заселяли три пластикові овечки. Важко зрозуміти, чому.

Неподалік від костелу розташований і старий католицький цвинтар: дорога на Чернівці заверне трішки в бік, а до цвинтаря звертати не потрібно: біля калички починається сільська  дорога вгору.  Туди - якщо хочете побачити цвинтарну ампірну каплицю (1887 р.).  


 Парк атракціонів: як це було

Парк атракціонів в Боянах у 2000-х роках

Додам абсолютно нецікаву з точки зору Історії інформацію про (вже неіснуючий) комплекс атракціонів "Зорепад" в центрі села. Без "Роднічка" і тут не обійшлося, і певний час на початку ХХІ століття боянських школярів відволікали від думок про теореми і неправильні англійські дієслова металеві конструкції 350-метрових американських гірок, каруселі "Шторм" та 30-метрова вежа вiльного падiння: їх чудово було відно з шкільних вікон.

 

Відкрили парк розваг 19 грудня 2005 року. На той час"Американські гірки" в Боянах були єдиним таким атракціоном на теренах Західної України.

Виготовили та змонтували атракціони вінничани, чий завод колись працював на оборонку, а після конверсії переключився на каруселі і зараз обслуговує Київ та Махачкалу.

 Я дуже, дуже багато разів проїжджала через Бояни. ЖОДНОГО РАЗУ атракціони не працювали. Ніколи.

 

Простоявши майже без діла, парк атракціонів припинив своє існування десь у 2010 році. Зараз на цьому майданчику встановлюють головну новорічну ялинку села. Якщо відносини примаря і власників "Буковинської зірки" непогані, біля ялинки відбуваються маланки та різдвяні святкування. Ні (як от у 2013 році) - свято переноситься на площу перед клубом, а колишній майданчик з атракціонами стоїть пусткою. 
Boian, Noua Suliță Бояни- синагога

Синагога в старих Боянах

Бояни. На католицькому цвинтарі
Бояни. На католицькому цвинтарі

На католицькому цвинтаріСвяткування Різдва в Боянах
Святкування Різдва в Боянах
Boian, Noua Suliţă - Crăciun
Boian, Noua Suliţă - Crăciun
Boian, Noua Suliţă - Crăciun
Boian, Noua Suliţă - Crăciun
Boian, Noua Suliţă - Crăciun Бояни
Boian, Noua Suliţă - Crăciun Бояни


Святкування Різдва в Боянах в 2011-2013рр.


Boian, Noua Suliţă. Biserica romano-catolică

Костел в Боянах.


Biserica romano-catolică construită în perioada 1884-1887


Фрагменти оздоблення костелу.


Ion Neculce

Бюст Йона Некульче (1672-1745), літописця Буковини.


Biserica ortodoxă "Adormirea Maicii Domnului"
Каплиця в Боянах

Дзвіниця та капличка біля Успенської церкви


בויאן
Бояни. Дім на роздоріжжі. 2013 р.

Старі будинки.


بوياني، تشيرنيفيتسكا

Любов до декорування помітна в усьому.


A super-market in Boyany

Колишнє сільпо працює 24/7


Boiany, a village in the Chernivtsi Oblast (province) of western Ukraine. Палац боянського цадика

Палац боянського цадика


Автосервіс.

Автосервіс.


Бояни, Вул. Перемоги.

Вул. Перемоги.


Capela facuta de familiile Trascau, Hauca, Zvarici

Дуже по-буковинськи.


Мозаїка на будинку культури в Боянах.

Мозаїка на будинку культури в Боянах.© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник