English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Великі Бережці
Великі Бережці. Загальний вид палацу. Акварель Наполеона Орди. З книги Романа Афтаназі "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej", т. 5.

Великі Бережці. Загальний вид палацу. Акварель Наполеона Орди. З книги Романа Афтаназі "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej", т. 5.


Село (колись містечко) Кременецького району на р. Іква. Відоме з XVI ст. Близько 1 т.ж.

Координати: 50°05′50″ пн. ш. 25°36′15″ сх. д.

 

З 5 тому "Дій резиденцій на давніх Кресах..." Романа Афтаназі:

До сер. ХІХ ст. місцевість називалася Підбережці, родове гніздо князів Подберезьких.

Останньою власницею маєтку була Пелагея Морштин, дочка Яна Теодосія Тарновського та Ізабелли Празмовської - правда, Пелагея ніколи в Бережцях не мешкала.

 

В 1815 р., покинувши військову службу, в Бережцях оселився полковник Мартин Тарновський і заклав в селі свою резиденцію (проект приписують варшавському архітектору Якубу Кубицькому). Жодної фотографії палацу (за Р.Афтаназі) не збереглося, лише старі літографії і малюнки. Репрезентативні та житлові приміщення господарів розташовувались на першому поверсі, кімнати для гостей - на другому. В будівлі було чимало цінних старовинних меблів. Про хоббі господаря - полювання - нагадували мандштуки та інші мисливсьі речі в заскленній шафі у холлі. В маєтку була родинна портретна галерея - там були не лише зображення Тарновських, а й кілька портретів Наполеона і Тадеуша Костюшка. Були тут і бібліотека, і старовинні лицарські обладунки, і карти. В салоні з чудовим ліпленням стеля була з куполом, на стіні висіла велика картина Cмуглевича. Навколо палацу був чималий парк.

В 1915 р. палац, який опинився на лінії фронту, був повністю знищений. Після війни та ж доля спіткала й парк - в міжвоєнний час лишалося від нього лише кілька дерев та цікава кінна статуя, яку видно на малюнку Пейєра. Зьереглася на той час і палацова каплиця (1908, збереглася до наших часів).

 

В 1 км на північний захід від села лежить мальовнича Божа Гора (367 м над р.м, 100 м над околицею). Назва натякає на те, що колись на горі було язичницьке капище.
Великі Бережці. Загальний вигляд резиденції. Літографія за мал. Пейєра.

Загальний вигляд резиденції. Літографія за мал. Пейєра.


Великі Бережці. Каплиця в маєтку. Фото 1920-х рр.

Каплиця в маєтку. Фото 1920-х рр.


Berezce

Мисливський павільйон. 1920-ті.


Роман Афтаназі

Може, текст викладати так?

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник