Ярослав Гашек не даремно й словом не згадав костел в Клодному-Климонтові. В часи Першої світової війни цього імпозантного храму просто ще не існувало.
Спорудили святиню аж в 1932 році. З виду не скажеш - виглядає значно старшим (що лише для жінок прокляття, а для пам'ятки цілком собі комплімент), лише форма дзвіниці виразно говорить про тридцяті роки.
Проект костелу був виконаний архітектором Альфредом Броневським. Кошти на будівництво та проект дали власники села, магнати Сапєги, що мешкали фактично по-сусідству, в Білці Шляхетській (зараз - Верхня Білка неподалік траси на Золочів
Храм було освячено в 1934 р. під титулом Воздвиження Хреста. Правилося тут лиш 10 років: в кінці війни храм закрили. В радянські часи в храмі був склад зерна та приміщення для сушіння сільгосппродукції - але розписи стін збереглися непогано. В 1992 р. костел трохи привели до пуття місцеві католики, та використовувати храм не стали.
До речі, Швейк міг бачити інший колодненський об'єкт: в 1860 р. тут було споруджено муровану каплицю. І не дивно: в селі було багато католиків, які належали до парафії в Жовтанцях. В 1906 р. навіть була утворена власна парафіяльна експозитура. а в 1920-х роках - самостійна парафія, чи не єдина сільська парафія, яка складалася всього з одного села.
Розписи заслуговують на кілька слів. Ну так, часи арт-нуво вже були позаду. Ну так, мода на художні стилі добиралася в Колодно так само довго, як джинси-банани в СРСР, але! Ці благородні, нереально гарні обличччя з велетенськими очима, цей провінційний трибьют Альфонсу Мусі і тому, що він започаткував - це торкається якихось струн всередині. Ці обличчя хочеться роздивитися і запам'ятати. Тим більш, доля храму незрозуміла, що з ним буде далі, скільки він ще простоїть над великим ставом - невідомо нікому. навіть ангелам з гігантськими очима.
За інформацією блогера Дяка, в листопаді 2009 р. в костелі в Великому Колодному йшла служба, вікна затягнені цератою.
Дякую подружжю Яворських (Львів) за те, що поділилися зі мною цією красою, та Ігорю Седельнику (теж Львів) за інформативну допомогу.